Článek
Izraelského premiéra doprovázel na cestě Jossi Cohen, šéf zahraniční zpravodajské služby Mossadu. Schůzka se uskutečnila v saúdském městě Neom a trvala podle agentury DPA pět hodin. Izraelský ministerský předseda spolu s Cohenem cestovali do Saúdské Arábie soukromým letadlem podnikatele Ehuda Angela, mělo to být stejné letadlo, které Netanjahu použil loni pro utajovanou návštěvu Ománu, napsal deník The Times of Israel.
Web s daty o radarovém sledování letů potvrdil, že v neděli podniklo soukromé tryskové letadlo let z izraelského Tel Avivu do Neomu na saúdském pobřeží Rudého moře. Právě tam bylo naplánováno setkání bin Salmána s Pompeem.
Netanjahuova kancelář záležitost zatím nekomentovala, mlčí i Saúdská Arábie a USA. Náznak se objevil pouze v tweetu Netanjahuova poradce, který reagoval na ministra obrany Bennyho Gantze, jenž řeší skandál s akvizicemi izraelského námořnictva. „Gantz hraje politiku, zatímco předseda vlády uzavírá mír,“ napsal poradce.
Izraelský premiér měl původně na neděli svolat jednání vlády k situaci kolem koronaviru, to ovšem o den odložil. O Netanjahuově cestě a jeho jednání se Saúdskou Arábií však netušil ani ministr zahraničí Gabi Aškenazi, ani Gantz.
Zlomový okamžik
Cesta izraelského premiéra patří ke zlomovým okamžikům ve vývoji vztahů mezi zeměmi Perského zálivu a Izraele. Na jejich normalizaci v poslední měsících naléhala administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Izraelský kabinet nedávno souhlasil s navázáním diplomatických vztahů se státy Perského zálivu, a to Bahrajnem a Spojenými arabskými emiráty (SAE). Země vytvořily alianci proti Íránu. Izrael a sunnitské státy Bahrajn, Spojené arabské emiráty a jejich regionální spojenec Saúdská Arábie považují šíitský Írán za jednu z největších hrozeb pro stabilitu na Blízkém východě.
Saúdská Arábie zpočátku reagovala opatrně na dohody států Perského zálivu s Izraelem. Království však uvolnilo svůj vzdušný prostor pro letecké spojení mezi těmito třemi zeměmi. Zákaz přeletu pro izraelské stroje byl dosud založen na skutečnosti, že Saúdská Arábie neuznává Izrael jako stát a neudržuje s ním diplomatické vztahy. Skrytá spolupráce tajných služeb obou zemí už ale funguje několik let.
Netanjahu loni v květnu uskutečnil tajnou návštěvu Ománu, což je další země Perského zálivu, s níž Izrael nemá navázány diplomatické styky.
Arabské státy dosud prosazovaly přístup, podle něhož je podmínkou pro normalizaci vztahů s Izraelem vyřešení jeho konfliktu s Palestinci. Saúdskoarabská mírová iniciativa stanovila jako základ pro normalizaci vztahů se židovským státem požadavek, aby se Izrael stáhl ze všech území okupovaných po roce 1967.