Článek
V úterý vydala kancelář zástupce generálního prokurátora prohlášení, že shromáždila dostatek důkazů k obžalování Kacava ze znásilnění, sexuálního obtěžování, zneužití moci a maření výkonu spravedlnosti. [celá zpráva] Izraelskému prezidentovi by mohlo hrozit až 16 let vězení.
Kacav požádal ve středu o dočasné uvolnění z funkce, aby se mohl zúčastnit slyšení před generálním prokurátorem. Ten pak má definitivně rozhodnout, zda prezidenta obžaluje. Kacav slíbil, že jestliže bude obžalován, okamžitě odstoupí.
Ve středu večer pak prezident vystoupil nečekaně před národem v televizi. Ve své plamenné obhajobě obvinil média, policii i generálního prokurátora z konspirace proti jeho osobě. Velice rozrušený, obrátil prezident svou obhajobu opakovaně v útok také vůči ženě, která jej nařkla ze sexuálního zneužívání. Je to hon na čarodějnice, tvrdil Kacav a dodal: "nevěřte těm špinavostem, očerňováním a lžím. Je jen jedna pravda ... jsem terčem jednoho z nejhorších útoků v dějinách izraelského státu".
Většina Izraelců si přeje prezidentovu abdikaci
Podle průzkumu veřejného mínění, které zveřejnily ve čtvrtek dva izraelské listy, si naprostá většina Izraelců přeje, aby prezident ihned odstoupil. Podle průzkumu deníku Jediot Achronot bylo ve čtvrtek dopoledne pro okamžité odstoupení prezidenta 71 procent Izraelců, podle průzkumu deníku Maariv to chtělo 67 procent lidí.
Možnost uvolnit prezidenta dočasně z funkce byla vložena do ústavy v roce 2000, kdy musel tehdejší prezident Ezer Weizman odstoupit kvůli finančnímu skandálu. Novináři připomínají, že se tehdy nepočítalo s tím, že bude tento paragraf uplatněn při tak vážných obviněných jako v nynějším případu. Nepočítalo se ani s prezidentem, který by za takové situace lpěl na své funkci, jak to nyní činí Kacav, napsal list Haarec.
Většina komentátorů se také podivuje nad tím, že dal prokurátor Kacavovi možnost předběžného slyšení a že má kvůli tomu prezident získat tříměsíční ochranu. Imunita se na něj totiž vztahuje i v případě, že bude dočasně uvolněn.
V případě uvolnění nebo náhlé rezignace podle ústavy prezidenta zastoupí předseda parlamentu. V nastálé debatě o možných Kacavových nástupcích padá nejčastěji jméno bývalého premiéra Šimona Perese, který s Kacavem prohrál v prezidentských volbách v roce 2000.