Článek
Přístupové cesty k parlamentu zatarasené tisíci demonstrantů, které kropí policejní vodní děla, desítky zatčených. Tak vypadaly v Jeruzalémě v pondělí od ranního úsvitu kulisy dne, který podle mnohých měl rozhodnout o dalším směřování země.
Plán na klíčovou legislativní změnu vyvolává v Izraeli neklid již několik měsíců. Odpůrci justiční reformy, která by radikálně omezila pravomoci a nezávislost soudů včetně toho nejvyššího, opakovaně pořádali statisícové demonstrace, armádní rezervisté odmítali nastoupit do služby a političtí odpůrci současné vládní koalice mluví o „konci demokracie v Izraeli“.
Přes 200 tisíc lidí demonstruje v Izraeli proti soudní reformě
Vůdčí postava opozice a někdejší premiér Jair Lapid se na poslední chvíli snažil dojednat se zástupci vládní koalice kompromis, ale jednání kolem pondělního poledne zkolabovala. Opoziční poslanci pak podle listu The Jerusalem Post na protest opustili sál a výsledek hlasování tak byl 64:0. Vládní koalice, kterou vede strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua a kterou tvoří ještě několik menších radikálně-pravicových a náboženských stran, má ve 120členém izraelském parlamentu (Knesetu) pohodlnou většinu.
Netanjahu jel z nemocnice rovnou do práce
Právě osoba premiéra ovšem záležitost v posledních dnech zamotala. Netanjahu se totiž minulý týden podrobil sérii medicínských vyšetření, na jejichž základě mu byl v noci na neděli voperován kardiostimulátor. V pondělí ráno ale premiér, na jehož hlavu se ze strany odpůrců justiční reformy snáší největší zloba, podle informace agentury Reuters opustil kliniku Šeba u Tel Avivu a podle všeho zamířil rovnou do parlamentu.
Odpůrci, kteří podle průzkumů veřejného mínění převažují nad příznivci reformy zhruba v poměru 47 : 36, Netanjahua podezřívají, že prosazuje justiční reformu i proto, aby se sám vyhnul trestu v soudních řízeních, která jsou proti němu vedena. Premiér je obžalován ve třech kauzách z korupce, podvodů a zneužití důvěry.
Biden varuje před rozšiřováním příkopů
K soudní reformě se v neděli opět vyslovil americký prezident Joe Biden. „Z pozice amerických přátel Izraele to vypadá, že navrhovaná reforma soudů jen rozšíří příkopy ve společnosti (…) Při pohledu na obrovské výzvy, kterým Izrael čelí, nedává logiku, aby vůdci země v tomto procesu pokračovali. Potřebujete jednotu,“ citoval Bidena list The Jerusalem Post.
Není obvyklé, aby se čelní američtí politici kriticky vyjadřovali k vnitřním záležitostem Izraele. USA jsou nejvýznamnějším spojencem židovského státu, Washington mj. každoročně poskytuje Izraeli vojenskou pomoc ve výši 3,8 miliardy dolarů (v přepočtu asi 82 miliard korun).