Článek
Perec je ortodoxní rabín a řekl, že s výchovou má velké zkušenosti. Na otázku, zda si myslí, že lze změnit sexuální orientaci člověka terapií, přitakal. Sdělil, že v minulosti takovou terapii prováděl a poskytl dotyčným podporu i konzultaci. Dodatečně pak v rozhovoru s listem The Jerusalem Post řekl, že si nemyslí, že by všichni homosexuálně orientovaní mladí lidé museli být posláni na terapeutická sezení.
K dotazům týkajícím se izraelsko-palestinských vztahů Perec řekl, že bude usilovat o rozšíření izraelské svrchovanosti nad Judeou a Samařím, což je historické označení palestinského Západního břehu Jordánu, kde chtějí mít Palestinci vlastní stát. Perec prý hodlá zachovat jejich práva, avšak nikoli právo volební.
Nepopřel, že by se tak vytvořily podmínky apartheidu. „Žijeme v době velmi složitých poměrů v izraelské společnosti a budeme muset najít řešení: Kde budeme mít svrchovanost a zda se bude vztahovat na lidi nebo na území,” řekl.
Ostré reakce
Netanjahu s Perecem po odvysílání rozhovoru mluvil a ministr prý vyjasnil, že školství bude nadále vzdělávat hochy a dívky bez ohledu na jejich sexuální zaměření. K výrokům o apartheidu se Netanjahu nevyjádřil.
Izrael čekají v září opakované volby, protože po těch dubnových se Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládní koalici.
Na Perecova slova reagovalo několik politiků. Bývalý premiér Ehud Barak, který jde do voleb s nově založenou stranou, vzkázal Netanjahuovi i Perecovi, že „nikoho přetvářet nebudou”. „To my změníme vaši temnou vládu na vládu osvícenou, postavenou na rovnosti, hodnotách a demokracii,” sdělil.
Šéf centristického Merecu Nican Horovic, jenž je první z Izraelců, kteří se otevřeně hlásí ke své homosexualitě a stojí v čele politické strany, Netanjahua vyzval, aby Perece z funkce odvolal.