Článek
"Vydali jsme se směrem k nezávislosti. Založili jsme frakci, hnutí a možná nakonec jednou i stranu, která bude centristická, sionistická a demokratická. Prioritou tohoto hnutí bude stát, až po něm strana a teprve nakonec my samotní. Zveme ke spoluúčasti každého, kdo v tuto cestu věří," řekl Barak. K Barakovi se přidají čtyři ze 13 poslanců, které má Strana práce v Knesetu.
K frakci se připojili Barakův náměstek Matan Vilnai, ministr zemědělství Šalom Simhon, náměstek ministra průmyslu, obchodu a zaměstnanosti Orit Noked a poslankyně Einat Vilfová.
Netanjahuova vláda měla dosud ve 120členném parlamentu 74 poslanců.
Barak byl klíčovým členem vlády a i on výraznou měrou přispěl k tomu, že Strana práce vstoupila do koalice vedené Benjaminem Netanjahuem. Jeho krok lze považovat za pochopitelný, protože mnohá jeho rozhodnutí byla bližší pravici než politice strany.
Barak už jednou byl i premiérem – v letech 1999 až 2001.
Jeho krok připomíná postup Ariela Šarona, který také opustil stranu Likud a postavil novou centristickou Kadimu, která pak vyhrála volby. I když už bez něj, neboť Šaron upadl po mrtvici do kómatu.
Strana práce navíc v Izraeli v posledních letech ztrácí, situace v regionu je vyhrocená a izraelští voliči se přiklánějí napravo, protože se bojí o bezpečnost a mají strach, že budou muset podobně jako pásmo Gazy nakonec opustit i židovské osady na Západním břehu Jordánu.