Hlavní obsah

Izraelský ministr nařídil zabavování tlampačů z mešit, pokud budou při svolávání k modlitbám příliš hlučné

Izraelský krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir nařídil policii, aby zabavovala tlampače z mešit, pokud muezzini budou jejich prostřednictvím svolávat muslimy k modlitbám příliš hlasitě. Opatření se má týkat východního Jeruzaléma a oblastí Izraele, kde žijí vedle sebe členové židovské i muslimské komunity.

Foto: Profimedia.cz

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir

Článek

Podle Ben-Gvira je cílem nařízení zamezit „nepřiměřenému hluku“, který zhoršuje kvalitu života lidí. Židovští obyvatelé východního Jeruzaléma a dalších oblastí Izraele si prý již dlouho stěžují na nadměrný hluk vycházející z mešit, a to zejména před úsvitem, kdy muezzini svolávají věřící k první z modliteb, kterých je celkem pět denně.

„Dostal jsem desítky dotazů od lidí, kteří mi doslova řekli, jste naše záchrana, pokračujte v tomto úsilí,“ zdůraznil ministr s tím, že stejný problém řeší už řada zemí, včetně muslimských.

„Zákon poskytuje možnost zabavit audio systémy (v mešitách). Je to účinný nástroj pro odstrašení. Jakmile jej použijeme, bude to mít odezvu v celém (muslimském) sektoru,“ dodal ministr podle listu The Times of Israel.

Arabští představitelé nařízení Ben-Gvira kritizují jako „provokaci“, která by mohla vést k dalšímu vyostření napětí, chaosu a nepokojům. Šéf Sjednocené arabské kandidátky a poslanec izraelského parlamentu Mansúr Abbás vyzval členy vlády premiéra Benjamina Netanjahua, aby „drželi podněcovatele náboženské války Ben-Gvira na uzdě“.

„Pokouší se zažehnout plameny a přimět muslimské občany, aby reagovali na jeho provokace,“ varoval Abbás.

Další arabský poslanec Ahmad Tíbí ze strany Chadaš–Ta’al uvedl, že za „toto běsnění pyromanského ministra může Netanjahu“.

Ben-Gvir ale řekl, že je hrdý na to, když pokročil s politikou „omezování nepřiměřeného hluku z mešit a dalších zdrojů, který se stal nebezpečím pro obyvatele Izraele“.

„Modlitba je základním právem, ale nemůže to být na úkor kvality života obyvatel, kteří trpí nesnesitelným hlukem,“ zdůraznil Ben-Gvir. Společně s ministryní ochrany životního prostředí Idit Silmanovou proto „usilovně pracuji na zlepšení situace pro dobro všech obyvatel, Arabů i Židů“, dodal Ben-Gvir.

Podle serveru OE24 považují ne-muslimové za rušení nočního klidu především svolávání (tzv. azán) k první a také poslední modlitbě kolem 23. hodiny. Mnohé mešity ve smíšených židovsko-muslimských oblastech pouštějí tlampače v těchto chvílích obzvlášť hlasitě, uvedl server.

Izraelský ministr vyrazil na Chrámovou horu, Palestinci zuří

Zahraniční

Výběr článků

Načítám