Článek
Získat z válkou zmítaného teritoria přesné údaje o obětech je značně obtížné, ale i izraelská armáda považuje čísla zveřejňovaná ministerstvem kontrolovaným Hamásem za poměrně přesná.
Rozpory mezi oběma stranami panují spíše o demografickém zastoupení obětí. Hamás zdůrazňuje, že většinu obětí tvoří ženy a děti. Izrael zase tvrdí, že z více než 52 tisíc mrtvých tvoří přibližně 20 tisíc palestinští bojovníci. Pro tvrzení obou stran ovšem nejsou pevné důkazy. Izrael viní Hamás i z úmrtí palestinských civilistů, protože je jeho bojovníci používají jako lidský štít, vysvětluje list The Washington Post.
Válku v Gaze rozpoutal teroristický útok Hamásu na izraelském území ze 7. října 2023, který si vyžádal přibližně 1200 mrtvých a dalších 251 lidí během něj bylo odvlečeno do zajetí. Obě strany v lednu uzavřely příměří, ale to Izrael 18. března ukončil obnovením ofenzivy. Od té doby izraelské síly rozšířily nárazníkovou zónu, obklíčily město Rafáh a kontrolují přibližně polovinu území Gazy.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil pokračování bojů, dokud nebude Hamás zcela zničen a odzbrojen a dokud nepropustí zbývajících 59 rukojmích, které má po předchozích výměnách stále v držení. Podle současných odhadů je naživu už jen 24 z nich. Hamás říká, že rukojmí propustí jen výměnou za Palestince vězněné v Izraeli, trvalé příměří a kompletní stažení izraelských sil z Gazy, jak bylo dohodnuto v lednovém příměří.
Osmnáct měsíců izraelské ofenzivy vedlo ke zničení rozsáhlých oblastí palestinského území a vyhnání přibližně 90 procent jejího obyvatelstva z domovů. Izrael od obnovení bojů také zcela zastavil veškerý import do teritoria, včetně přísunu potravin a léků. Humanitární skupiny, které v oblasti operují, uvádí, že jim brzy dojdou zásoby a tisíce palestinských dětí jsou už tak podvyživené.