Článek
O plánu informovala izraelská média i katarská televize al-Džazíra. Na zóně by se měly podílet vojenské jednotky Spojených států, které by patrolovaly na izraelské straně hranice, a francouzští vojáci na přilehlém území jižního Libanonu.
Od vpádu teroristů z Hamásu do Izraele, po němž následovala vojenská operace židovského státu v Pásmu Gazy, panuje na hranici s Libanonem zvýšené napětí. Izraelská armáda a libanonské šíitské hnutí Hizballáh se vzájemně ostřelují a na obou stranách jsou ranění i mrtví, do plnohodnotné války se však konflikt zatím nerozvinul.
Na obou stranách hranice došlo k preventivním evakuacím civilistů. Na izraelské straně se to týká několika desítek tisíc lidí, evakuováno bylo i největší město v oblasti Kirjat Šmona.
Vůdce Hizballáhu si pochvaluje protiizraelské protesty ve městech na Západě
Al-Džazíra připomíná, že současný plán je velmi podobný izraelským představám o „bezpečnostních zárukách“ po válce mezi Izraelem a Hizballáhem v létě 2006, při níž přišlo o život asi tisíc lidí. Nakonec tehdy byly na základě rezoluce Valného shromáždění OSN na jihu Libanonu rozmístěny pouze mírové sbory OSN (mise UNIFIL).
Špičky izraelské politiky se v uplynulých dnech nechaly slyšet, že k zajištění bezpečnosti severní hranice by prý bylo potřeba vytlačit Hizballáh do oblasti severně od řeky Litání. Její dolní tok probíhá libanonským územím asi 30 kilometrů severně od izraelské hranice.