Článek
Izraelská policie proti demonstrujícím použila vodní děla. Do ulic vjeli i policisté na koních s obušky. V sobotu policie zatkla nejméně 21 občanů, podle organizátorů byli ale v neděli ráno všichni propuštěni, píše americký list.
Někteří z protestujících drželi v rukou transparenty, na kterých stálo například „volby teď hned“, jiní drželi fotografie některých ze zhruba 130 stále zadržovaných Izraelců v Pásmu Gazy, které při teroristickém útoku hnutí Hamás ze 7. října teroristé odvlekli do Gazy.
Organizace Hofshi B'Artzenu (Svobodní v naší zemi), jež zastřešuje různé izraelské protestní skupiny, které chtějí svrhnout podle nich neliberální a krajně pravicovou extremistickou vládu premiéra Benjamina Netanjahua, uvedla, že policie použila proti demonstrantům „nepřiměřenou sílu“.
Izraelský parlament schválil první část třaskavé reformy soudů
„Hlas izraelských občanů, kteří požadují výměnu nejméně úspěšné vlády v dějinách Izraele, nebude umlčen. Bude pouze sílit,“ stojí v prohlášení izraelské skupiny, na nějž odkazuje NYT.
V sobotu to nebylo poprvé, co Izraelci vyšli do ulic na protest proti Netanjahuově vládě. V loňském roce se konala celá řada demonstrací kvůli třaskavé justiční reformě, která v případě uzákonění omezí pravomoci izraelských soudů a znemožní jim rušit rozhodnutí přijaté poslanci. Izraelský parlament loni v červenci první část reformy schválil, ve stejný den ovšem přístupovou cestu k parlamentu blokovaly tisíce lidí, kteří s reformou nesouhlasí.
Izraelská vláda, kterou deník NYT označil za křehkou koalici postavenou na Netanjahuově spojenectví s krajně pravicovými a ultraortodoxními stranami, by měla vládnout ještě zhruba tři roky, než bude muset vyhlásit nové volby. Političtí analytici se rozcházejí v názoru na to, zda vláda vydrží tlak na vypsání předčasných voleb, Netanjahu ale prohlásil, že řeči o volbách v době, kdy Izrael stále bojuje s Hamásem, poškozují válečné úsilí a že doufá, že současná vláda dokončí celé své funkční období.
Teroristické hnutí Hamás zaútočilo na Izrael loni v sobotu 7. října. Při útoku teroristé zavraždili přes 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších přes 260 unesli do Pásma Gazy jako rukojmí. Z toho zhruba 130 je v Gaze stále drženo. Podle nejnovějšího prohlášení palestinských úřadů kontrolovaných Hamásem počet obětí po izraelských odvetných úderech činí téměř 30 tisíc.