Článek
Organizace Šurat HaDin podala žalobu u jeruzalémského soudu jménem rodin 24 z 250 osob unesených Hamásem. Nevládní organizace, která se hlásí k zájmům Izraele na právní úrovni, obviňuje MVČK, že neplní své poslání a „morální povinnost“ a že rukojmí nenavštěvuje, neposkytuje jim lékařskou péči a nebojuje za jejich propuštění.
Jedním z rukojmích zastupovaných organizací Šurat HaDin je podle televize ARD Raz Ben Amiová (57), kterou teroristé Hamásu unesli 7. října spolu s jejím manželem Ohadem z kibucu Beeri do Pásma Gazy. Zatímco Raz po téměř dvou měsících v zajetí propustili, Ohad je stále v rukou Hamásu.
Raz trpí chronickým onemocněním a je závislá na lécích. V době, kdy ji zadržoval Hamás, se její rodina obrátila na MVČK s žádostí o pomoc při předávání léků. Podle zprávy byla žádost zamítnuta. Zástupce MVČK prý také rodině zaslal e-mail, ve kterém popřál „úspěch při obnovení kontaktu s rodinnými příslušníky“.
„Nemůžeme akceptovat tuto neúctu a nerespektování lidského života jen proto, že rukojmí jsou Židé,“ vysvětlila vedoucí organizace Nizana Daršan-Leitnerová, šéfka Šurat HaDin. Obvinila MVČK z „předsudků a lhostejnosti k izraelským životům“.
MVČK sdělil, že od útoku neustále vyzývá k propuštění unesených lidí. „Jsme hluboce zarmouceni a frustrováni, když nemáme přístup k lidem, kteří potřebují naši pomoc,“ uvedl mluvčí a dodal, že jeho organizace se setkala s Hamásem „na všech úrovních“ a vyvinula humanitární diplomatické úsilí, aby k rukojmím získala přístup.