Článek
„Jde o nejintenzivnější den od začátku pozemní ofenzivy, pokud jde o počet zabitých teroristů, počet ozbrojených střetů i palbu ze země i ze vzduchu,“ řekl Finkelman.
Do Chán Júnisu v uplynulých týdnech přešly statisíce civilistů ze severu Pásma Gazy. Proto roste kritika postupu izraelské armády. Humanitární organizace hovoří o nesnesitelných podmínkách, v nichž jsou lidé v palestinské enklávě nuceni živořit. Podle Izraele ale teroristické hnutí Hamás z obydlených oblastí a nemocnic v tomto regionu vede útoky na židovský stát a civilisty zneužívá jako lidské štíty.
Izraelská armáda, která si vytyčila za cíl likvidaci Hamásu, je přesvědčena, že právě v Chán Júnisu je nyní část jeho velení včetně vojenské infrastruktury.
Izraelci podle webu The Times of Israel operují také v Džabálíji. V rámci operace provedené společně s kontrarozvědkou Šin Bet a speciální jednotkou Šajetet 13 vojáci zaútočili na džabálíjské vedení Hamásu.
Izrael má plán na zaplavení tunelů Hamásu pod Pásmem Gazy vodou z moře
Izraelské letectvo pokračovalo v útocích na Gazu, přičemž již v pondělí zasáhlo několik elitních námořních komand Hamásu, jednotky Nakba. Údery pozemních jednotek na pobřeží podpořilo také izraelské námořnictvo.
Izrael se zavázal svrhnout Hamás po masakrech ze 7. října, při nichž palestinští teroristé zabili asi 1200 lidí, většinou civilistů, a zajali asi 240 rukojmích. V odvetě zahájil rozsáhlou ofenzivu, během níž podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem zemřelo 15 900 lidí a více než 40 900 bylo zraněno. Tyto údaje ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.