Článek
Netanjahu se v úterý sešel se členy fóra Naděje, které sdružuje příbuzné rukojmích, a fóra Hrdinství, v němž se spojili pozůstalí po vojácích, kteří padli během války s palestinským teroristickým hnutím Hamás.
„To, že zastavíme válku dříve, než dosáhneme všech jejích cílů, nepřichází v úvahu. Vstoupíme do Rafáhu a zlikvidujeme tam prapory Hamásu – s dohodou nebo bez dohody. Cílem je úplné vítězství,“ prohlásil Netanjahu podle The Jerusalem Post.
Američtí představitelé přitom v pondělí uvedli, že se podařilo dosáhnout nového pokroku v jednání o dohodě o rukojmích, která by s největší pravděpodobností zahrnovala alespoň částečnou revizi plánů na izraelský průnik do Rafáhu, poslední velké bašty Hamásu.
Podle prohlášení úřadu premiéra ale Netanjahu „vyslyšel výzvu členů obou fór pokračovat v dosahování cílů ozbrojeného boje a odolat mezinárodnímu tlaku“.
Hraje se také o předčasné volby
Útok na Rafáh podle webu má pro premiéra také „existenční“ význam. Krajní pravice, kterou v jeho vládě zastupují mimo jiné ministr financí Becal’el Smotrič a ministr národní bezpečnosti Itamar ben Gvir, hrozí „politickými kroky“ v případě, že izraelská armáda do „bašty Hamásu“ nevstoupí.
Parlamentní matematika naznačuje, že nejde o nic menšího než pád Netanjahuovy vlády a vyvolání předčasných voleb, o něž velmi stojí také izraelská opozice.
Izraelská vládní koalice má v současnosti 72 členů Knesetu (parlamentu). Ben Gvir se Smotričem a jejich strany mají dohromady 14 křesel. Bez nich zůstane koalici jen s 58 křesel ve 120členném Knesetu. Ztráta většiny pak znamená pád vlády.