Článek
Izraelská armáda podle agentury Reuters uvedla, že v Pásmu Gazy stupňuje operaci proti tamním ozbrojencům, kteří se při svých útocích proti izraelským silám skrývají za civilní infrastrukturu. Dodala, že civilisty před svými operacemi varovala a že jim otevře cestu, kudy se budou moci z postižených oblastí evakuovat.
Podle záchranářů v Gaze se bojuje v pěti čtvrtích v centrální části města Gaza. Tamní ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem hovoří o nejméně čtyřech desítkách palestinských obětí za poslední den.
Izraelská ofenziva v centru Pásma Gazy přichází v době, kdy Egypt, Katar a USA obnovily jednání o zprostředkování dohody mezi Izraelem a Hamásem o propuštění rukojmích a příměří ve válce, která trvá už desátý měsíc. Současný stav odborníci pokládají za nadějný.
Hamás slevil ze svého požadavku, aby se Izrael nejprve zavázal k eventuálnímu uzavření trvalého příměří, než podepíše dohodu o klidu zbraní. Přijal tak americký návrh na pokračování rozhovorů o příměří.
Navíc za židovský stát se do jednání znovu zapojily „těžké váhy“, a to šéf izraelské tajné služby Šin Bet Ronen Bar a ředitel zpravodajské služby Mossad David Barnea.
Reálná šance na příměří. Hamás přijal americký návrh na další jednání
Netanjahu šokoval
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua však o víkendu vydala prohlášení s body, o nichž vláda při jednáních v příštích dnech nehodlá smlouvat. Jde mimo jiné o záruky, že jakákoli dohoda o příměří eventuálně umožní Izraeli vrátit se k bojům a naplnit vládní válečné cíle, především zlikvidovat vojenské i vládní struktury Hamásu v Pásmu Gazy. Dále trvá na zárukách, že Hamás nebude schopen pašovat zbraně přes hranici s Egyptem do Gazy a že dohoda „maximalizuje“ počet živých rukojmích, kteří se v rámci ní navrátí do Izraele.
Dva nejmenovaní izraelští oficiální činitelé v pondělí podle agentury Reuters veřejnoprávní stanici Kan řekli, že je takové oznámení premiéra pro média v době, kdy se má jednat za zavřenými dveřmi a kdy se rozhoduje o úspěchu jednání a tím i o osudu rukojmích, šokovalo.
Válka v Pásmu Gazy začala útokem, při němž loni 7. října teroristé z Hamásu a Palestinského islámského džihádu zabili v izraelském pohraničí téměř 1200 lidí a dalších asi 250 odvlekli jako rukojmí do Gazy. Přes stovku z nich propustili během dosud jediného, týden trvajícího příměří na konci listopadu výměnou za palestinské vězně.