Článek
Akce v Rafáhu bude „omezenou vojenskou operací“ s cílem přimět Hamás, aby souhlasil s dohodou o rukojmích, uvedla CNN s odkazem na zdroj obeznámený s vedením útoku.
Armáda uvedla, že „měla zpravodajské informace o tom, že teroristé využívají přechod k teroristickým účelům“. Vojenské operaci velela armádní 162. divize a 401. obrněná brigáda ve spolupráci se speciálními jednotkami, které operovaly ve východním Rafáhu.
Velení armády v prohlášení uvádí, že bylo zničeno více než 150 cílů Hamásu a síly získaly plnou kontrolu nad palestinskou stranou přechodu, asi 3,5 km od Egypta.
כוחות צה״ל בהובלת אוגדה 162 החלו הלילה בהכוונה מודיעינית של שב"כ ואמ"ן בפעילות ממוקדת ובאזורים מוגבלים במזרח רפיח נגד תשתיות טרור של ארגון הטרור חמאס>> pic.twitter.com/C1KT6UnpKM
— צבא ההגנה לישראל (@idfonline) May 7, 2024
Během ofenzivy bylo zasaženo a zničeno auto naložené výbušninami, které jelo směrem k izraelským tankům, uvedla armáda.
Při operaci přišlo o život nejméně 20 členů Hamásu a zničeny byly šachty tunelů, které teroristé vybudovali, píše deník Ha'arec.
Ozbrojenci Hamásu podle USA ukradli humanitární pomoc pro civilisty v Gaze
Armádní zdroje odhadují, že tunelové šachty nacházející se v této oblasti byly součástí podzemní obranné linie Hamásu, která nevede na egyptské území.
V oblasti města Rafáh, kde nalezly útočiště stovky tisíc lidí z jiných částí Pásma Gazy, pokračovaly podle agentury AFP v noci na úterý izraelské letecké a dělostřelecké údery. Palestinské úřady mluví o řadě mrtvých, jedna z místních nemocnic uvedla, že eviduje 11 obětí.
Izraelští vládní představitelé tvrdí, že bez pozemní invaze v Rafáhu nelze dosáhnout zničení zbývající vojenské infrastruktury palestinského hnutí Hamás. Před ofenzivou a jejími důsledky pro civilní obyvatelstvo oblasti Izrael varují Spojené státy i další spojenci.
Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy začala loni v říjnu v reakci na teroristický útok palestinského hnutí Hamás a jeho spojenců, při kterém na izraelském území zemřelo na 1200 lidí.