Hlavní obsah

Izraelci zírají, jak velké množství ruských zbraní našli u Hizballáhu

Izraelské jednotky postupující do jižního Libanonu nacházejí ve skladech a na pozicích teroristického Hizballáhu velké zásoby ruských zbraní. Značná část podle listu The Wall Street Journal pochází z ruských zásob v sousední Sýrii a do Libanonu se dostala prostřednictvím syrské armády. Patří sem i moderní protitankové střely Kornet vyrobené teprve v roce 2020.

Izraelští vojáci našli v tunelu Hizballáhu na jihu Libanonu zbraněVideo: Reuters

Článek

Syrská armáda má k dispozici ruské zbraně již dlouhou dobu. Damašek patří k „tradičním odběratelům“ již celá desetiletí a Rusko má v Sýrii rozsáhlé sklady.

Hizballáh nyní disponuje moderními a sofistikovanými ruskými zbraněmi. Jejich množství je přitom výrazně větší, než Izraelci původně odhadovali.

Podle listu The Wall Street Journal, který se odvolává na dobře informované zdroje z řad syrských bezpečnostních sil a na arabský zdroj, byly přepraveny do jižního Libanonu právě z ruských skladů.

Foto: Profimedia.cz

Ruský voják sedí v bojovém vozidle pěchoty vybaveném protitankovými střelami Kornet.

Izraelská armáda, která nevstoupila do části jižního Libanonu od války se šíitským hnutím v roce 2006, neměla dost informací, aby odhadla jeho současné zásoby. Obecně se vědělo, že Hizballáh má staré ruské zbraně, mnohé vyrobené ještě v Sovětském svazu. Ty, které Izraelci nyní v jižním Libanonu objevili, jsou mnohem modernější a pokročilejší. Podle zdrojů listu The Wall Street Journal výrazně přispěly k bojeschopnosti Hizballáhu. Protitankové střely Kornet patří k nejúčinnějším v arzenálu šíitského hnutí a mají na svědomí životy mnoha izraelských vojáků.

Rusko na straně Hizballáhu

Nález moderních zbraní také zvýšil v Izraeli obavy, že Rusko prohlubuje své vztahy s Hizballáhem bez ohledu na to, že dlouhodobě tvrdí, že se nestaví na žádnou stranu v konfliktech mezi židovským státem a jeho sousedy. Do Ruska také od začátku války v Pásmu Gazy zahájené po loňském říjnovém vražedném útoku teroristické skupiny Hamás na Izrael přijelo několik předáků hnutí.

Izrael stupňuje požadavky, chce odzbrojit Hizballáh

Blízký a Střední východ

Izrael se dlouhodobě snažil nekazit si vztahy s Ruskem, částečně proto, aby mohl operovat v Sýrii, kde provádí vzdušné údery s cílem zastavit dodávky zbraní Hizballáhu z Íránu. Podle bývalého izraelského ambasadora v Rusku Arkadyho Mil-Mana ale nastal čas být asertivnější a hájit vlastní zájmy.

Foto: Profimedia.cz

Bojovník Hamásu s ruskou protitankovou střelou Kornet na přehlídce v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy (září 2023)

„Musíme Rusům vysvětlit, že již nebudeme tolerovat žádnou pomoc Hizballáhu a Íránu, která by mohla poškodit Izraelce,“ dodal Mil-Man, který nyní působí v Institutu pro studium národní bezpečnosti v Tel Avivu.

Válka na Ukrajině se týká i Blízkého východu

Podle listu The Wall Street Journal se role Ruska na Blízkém východě od roku 2022, kdy zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, výrazně změnila. Moskva se od té doby snaží agresivněji napadat USA a jejich spojence, kdekoli je to možné.

Poskytla například jemenským Húsíům souřadnice pro útok na západní lodě v Rudém moři a zvažuje, že jim dodá protilodní střely, uvedl list. Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina dokonce plánovala poskytnout Hizballáhu systém protivzdušné obrany a podle listu The Wall Street Journal není jasné, zda se dodávka uskutečnila.

Prohloubila se také ruská spolupráce s Íránem. Teherán začal dodávat zbraně, především drony a balistické střely, které Rusko používá na Ukrajině. Stejné bezpilotníky, jimiž tam útočí, Hizballáh nyní podle izraelského zdroje listu používá proti Izraeli. Výsledky jsou smrtící, což přimělo izraelské zbrojní firmy projevit zájem o spolupráci a sdílení informací s ukrajinskými protějšky.

Izrael pod palbou dronů začíná spolupracovat s Ukrajinou. My jsme vám to říkali, zní z Kyjeva

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám