Článek
Během noci na neděli Izraelské obranné síly (IDF) náhle stáhly z jihu Pásma Gazy všechny pozemní síly až na brigádu Nahal, která střeží klíčový koridor od kibucu Be’eri na jihu Izraele až k pobřeží Středozemního moře.
„Síly vyšly (z Gazy) a připravují se na své budoucí mise – viděli jsme příklad takových misí při akci u (nemocnice) Šifá – a také na jejich budoucí misi v oblasti Rafáhu,“ citoval ToI izraelského ministra obrany. Od útoku na Rafáh přitom Izrael odrazují i jeho západní spojenci včetně USA.
„Dostaneme se do situace, kdy (palestinské hnutí) Hamás nebude ovládat Pásmo Gazy a kde nebude fungovat jako vojenská entita představující riziko pro občany Izraele,“ dodal Galant.
Půl roku po útoku Hamásu: Izrael uvázl ve slepé uličce
„Jak tomu rozumíme a s ohledem na oficiální izraelská oznámení, jde skutečně jen o odpočinek a zotavení těchto jednotek. Nenaznačuje to nutně nějakou nadcházející novou operaci,“ řekl už předtím ke stažení izraelských sil bezpečnostního poradce Bílého domu John Kirby v rozhovoru se stanicí ABC.
Stažení přišlo po čtyřech měsících tvrdých bojů u města Chán Júnis. Boje na jihu Pásma Gazy si v sobotu vyžádaly další čtyři oběti.
Vojáci na hlídce padli, když po nich začali pálit Palestinci, kteří se vynořili z tunelu ve zničené budově. Po přepadu se rychle stáhli. Když je chtěli další izraelští vojáci pronásledovat, zjistili, že jsou v tunelu nastražené nálože.
V sobotu byli také vážně zraněni dva izraelští vojáci ve střední části pásma. Počet zabitých izraelských vojáků během operace v Pásmu Gazy stoupl na 260, uvedl list The Times of Israel.
Tzv. necarimský koridor (nazvaný podle někdejší, dnes už neexistující židovské osady Necarim v Pásmu Gazy) umožňuje Izraelcům podnikat výpady do centrální a severní části Pásma Gazy.
Také účinně brání pohybu mezi severem a jihem pásma. Palestinské milice se tak nemohou volně přesouvat. Koridor navíc umožňuje i zajištění pohybu kolon s humanitární pomocí na sever pásma, brání ovšem návratu Palestinců na sever, vysvětlil list.