Článek
Při protestech v Tel Avivu se nepodařilo policistům zajistit průjezd kamionů. V Jeruzalémě se sešli protestující před Netanjahuovou soukromou rezidencí na ulici Azza a volali po odvolání premiéra, kterého nazývali tyranem.
Krok Netanjahua tvrdě odsoudilo fórum rodin rukojmích zadržovaných Hamásem jako „pokračování snah torpédovat dohodu o rukojmích“, napsal list The Times of Israel:
Z lidí unesených při loňském vpádu teroristů do země se jich nevrátilo 101. Není jasné, kolik je jich ještě naživu. Odhaduje se, že třicet z nich je mrtvých.
List The New York Times uvedl, že za odvoláním ministra stojí spory ohledně dalšího vedení války v Pásmu Gazy. Gallant byl pro uzavření příměří, které by zajistilo propuštění rukojmích.
Rozhodnutí premiéra podle amerického listu také vyvolává obavy o bezpečnost, protože Izrael nyní vede válku na dvou frontách – v Pásmu Gazy a s libanonským Hizballáhem. Kdyby se podařilo uzavřít příměří v Pásmu Gazy, uvolnilo by to armádě část sil pro střet s Hizballáhem. Navíc by to také oslabilo tlak ze zahraničí, kterému Izrael čelí kvůli vysokému počtu obětí operace v Pásmu Gazy.
Galant a Netanjahu měli také spory ohledně domácí politiky, zejména ohledně povolávání mladíků z ultraortodoxních rodin do armády. Galant je přesvědčen, že narukovat musejí všichni a letitá výjimka pro ně by měla skončit. To vadí ultraortodoxním stranám, o které se opírá Netanjahu, aby měl v parlamentu většinu.
Galant byl stále silněji vnímán jako oponent Netanjahua s umírněnějšími názory.