Článek
Těla rukojmích byla převezena do Izraele, uvedl The Jerusalem Post. Podle Hagariho šlo o Jotama Chaima, kterého Hamás při útoku ze 7. října unesl z kibucu Kfar Aza, a Samera Talalku původem z beduínského města Hura. Toho teroristi odvlekli z kibucu Nir Am, kde pracoval.
Třetím rukojmím, jehož jméno rodina nejprve nechtěla zveřejnit, ale později na to přistoupila, je student a syn íránských rodičů Alon Lulu Šamriz, kterého Hamás také zajal v kibucu Kfar Aza.
Ke střelbě došlo v gazanské čtvrti Šadžája. „Jde o oblast, kde se izraelští vojáci střetli s mnoha teroristy včetně sebevražedných atentátníků,“ uvedl podle webu The Times of Israel Hagari. Podle něj si je armáda vědoma své odpovědnosti a incident hodlá důkladně vyšetřit.
„Vojáci dostali nové rozkazy se zdokonalenými postupy identifikace rukojmích,“ řekl armádní mluvčí. „Musí udělat vše, aby zabránili další tragédii, jako je tato,“ uvedl.
Zároveň vyjádřil soustrast rodinám jak heavymetalového bubeníka Chaima, tak beduína Talalky i studenta Šamríze.
Truchlí premiér i starosta
Hluboký smutek vyjádřil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Spolu s celým izraelským lidem skláním hlavu a hluboce truchlím nad smrtí tří našich drahých synů, kteří byli uneseni,“ uvedl.
„Takové strašné zprávy. Beduín a židé byli společně odvlečeni (do Pásma Gazy) jako rukojmí, podařilo se jim vyváznout ze zajetí, a když už se zdálo, že budou moci pokračovat v normálním životě, společně zahynuli,“ poznamenal Ata Abú Madighem, starosta beduínského měst Rahat, kde žije rodina čtyřiadvacetiletého Talalky, která ho tam pohřbí.
Izraelská velvyslankyně Azariová pro Novinky: Hlavní je osvobodit rukojmí a zničit Hamás
Hamás při útoku na Izrael zabil 1200 lidí a dalších 240 zajal a zavlekl do Pásmy Gazy. Část rukojmích během týdenního příměří na konci listopadu vyměnil za palestinské vězně z izraelských káznic.
Od začátku izraelských úderů na enklávu podle palestinských úřadů, které má Hamás pod kontrolou, zemřelo bezmála 19 tisíc lidí. Čísla ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.