Článek
Američané odhadují, že před začátkem války měl Hamás kromě tisíců policistů a dalších sil zhruba 25 až 30 tisíc bojovníků. S podobnými odhady podle listu WSJ přišel i Izrael, který uvedl, že tato skupina měla 30 tisíc nebo více členů. Americký odhad přitom vycházel ze zachycené komunikace, analýzy trosek v Gaze, sledování území drony a zpravodajských informací poskytnutých Izraelci.
Izraelská armáda přitom odhaduje, že od začátku války zabila v Gaze asi devět tisíc bojovníků Hamásu a více než tisíc teroristů během útoku ze 7. října. Dohromady tedy zhruba deset tisíc.
Izraelští představitelé dále odhadují, že bylo zraněno až 16 tisíc bojovníků hnutí s tím, že asi polovina z nich se na bojiště již nikdy nevrátí. Americký představitel obeznámený s odhady ale s těmito čísly nesouhlasí. Podle něj bylo zraněno zhruba 10 500 až 11 700 bojovníků Hamásu.
Biden: Palestinský stát by mohl vzniknout i za Netanjahua
Podle izraelských obranných sil zahynulo v Gaze od začátku izraelské pozemní kampaně asi 195 izraelských vojáků a přibližně 1200 jich bylo zraněno. Posledním zabitým izraelským vojákem je podle listu The Times of Israel (TOI) třiadvacetiletý Uriel Aviad Silberman.
Měsíce bojů s dostatkem munice
Američtí představitelé, kteří vypovídali pod podmínkou anonymity, dále uvedli, že odhad obětí skupiny rovněž ukázal, že Hamás má stále dostatek munice, aby mohl ještě několik měsíců útočit na Izrael a izraelské síly v Gaze. Navíc se má toto hnutí pokoušet obnovit své policejní síly v některých částech města.
Podle WSJ i izraelští představitelé připouštějí, že navzdory agresivní letecké a pozemní operaci uvnitř Gazy, která zabila tisíce civilistů, nedosáhli svého cíle zničit Hamás, který Gazu řídí od svržení palestinské samosprávy v roce 2007.
Vojenští analytici, které WSJ oslovil, dále uvedli, že teroristé z Hamásu upravili svoji taktiku a v poslední době operují v menších skupinách. Její bojovníci se navíc mají skrývat před útoky izraelských jednotek s tím, že jednotlivci musí přebírat více úkolů najednou, aby nahradili mrtvé teroristy.
Intenzivní boje se chýlí ke konci
Šéf izraelského resortu obrany Gallant, na kterého v jiné zprávě odkazuje list TOI, v pondělí prohlásil, že „intenzivní fáze“ izraelské pozemní operace v severní části Gazy skončila a že brzy skončí i v oblasti města Chán Júnis a na jihu Pásma Gazy.
Válka s Hamásem se nejspíš protáhne až do roku 2025, míní Netanjahu
Gallant to uvedl v souvislosti s tím, že Izrael už v těchto oblastech zneškodnil všechny jednotky Hamásu a že se Izraelské obranné síly (IDF) v současnosti snaží lokalizovat zbývající stanoviště tohoto teroristického hnutí a zabít nebo zajmout poslední bojovníky Hamásu.
List The Wall Street Journal nicméně uvádí, že Izrael vojáky stáhl na nátlak Spojených států amerických a že přešel do operativnější fáze války.
Podle amerických představitelů Hamás ztratil v boji tisíce vojáků. Cílem tohoto hnutí je ale podle nejmenovaného izraelského představitele válku přežít, nikoli ji vyhrát.
„Nemusíte vyhrát. Stačí, když neprohrajete,“ uvedl pro WSJ jeden z vysoce postavených izraelských vojenských představitelů.
Hamás ztratil přibližně 30 procent bojovníků
Teroristické hnutí Hamás při útoku ze soboty 7. října zavraždilo přes 1200 lidí, převážně izraelských civilistů. Více než 250 lidí bylo dále uneseno do Pásma Gazy jako rukojmí. To přimělo Izrael, aby se pokusil toto hnutí zcela zničit a eliminovat ho jako hrozbu i do budoucna.
Podle palestinského ministerstva zdravotnictví, které řídí Hamás, Izrael v Pásmu Gazy zabil více než 24 tisíc lidí. Třetina z nich mají být muži. Podle úřadu OSN pro humanitární záležitosti opustilo své domovy zhruba 1,9 milionu obyvatel Gazy, což je asi 85 procent jejího obyvatelstva.
Čísla palestinského ministerstva zdravotnictví ovšem zahrnují jak civilisty, tak i bojovníky tohoto teroristického hnutí. Hamás popřel, že by jeho síly utrpěly velké ztráty, aniž by uvedl konkrétní čísla, kolik jeho bojovníků bylo zabito, připomíná WSJ.