Článek
Operace se podle armády týká jisté části nemocnice Aš-Šifá. Podle svědků byly na místě tanky. Před vniknutím do nemocnice bylo podle izraelské armády zabito nejméně pět ozbrojenců Hamásu, vojáci žádné ztráty nehlásili.
„Ačkoliv izraelská armáda zabila pět teroristů Hamásu na cestě do Aš-Šify, v samotné nemocnici se zatím nesetkala s žádným násilným odporem. Situace je však dynamická, protože vojáci plánují prohledat další oblasti velmi velkého nemocničního komplexu,“ napsal web The Jerusalem Post.
Kde se našly zbraně?
„Armáda neřekla nic konkrétního o držení rukojmí v Aš-Šifě, okolo deváté hodiny ranní byla jejím hlavním nálezem skrýš značného množství zbraní Hamásu,“ píše server jakoby mimochodem.
Samotná izraelská armáda během dne na sociální síti X zveřejnila několik snímků nalezených zbraní, z popisků však jednoznačně nevyplývá, že byly nalezeny právě v nemocnici.
Později ale uvedla, že „při prohlídce jednoho z nemocničních oddělení vojáci objevili místnost, která obsahovala jedinečné technologické prostředky, bojovou výzbroj a vojenskou výstroj používanou teroristickým hnutím Hamás“.
V dalším nemocničním oddělení vojáci podle armádního mluvčího nalezli velitelské stanoviště palestinského hnutí. „Tyto poznatky jednoznačně prokazují, že nemocnice byla používaná pro terorismus, což naprosto porušuje mezinárodní právo,“ uvedl mluvčí armády Daniel Hagari.
כמו כן אתמול, לוחמים מצוותי הקרב החטיבתיים של נח"ל ו-261 (בה"ד 1) פשטו על בסיס הכשרות של ארגון הטרור חמאס בו נמצאו פירי מנהרות, עשרות כלי נשק ואמצעי לחימה מסוגים שונים, ביניהם רקטות ומטולי RPG, כיתות לימוד וחומרים מודיעיניים >> pic.twitter.com/PXVXXiSYPJ
— צבא ההגנה לישראל (@idfonline) November 15, 2023
Zásah se zakládá na nespecifikovaných informacích zpravodajců a „operační nutnosti“. Přesný cíl ani počet zapojených vojáků Izraelci neoznámili.
Zásah přišel poté, co byly v posledních dnech hlášeny boje mezi Izraelci a ozbrojenci Hamásu v bezprostřední blízkosti areálu. V tom bylo před izraelskou invazí asi 1500 pacientů, místo se také v posledních týdnech stalo útočištěm tisíců lidí prchajících před izraelským bombardováním.
Podle izraelské armády a americké vlády byla pod nemocnicí skryta infrastruktura Hamásu, který se Izrael snaží zničit.
Podle nového prohlášení armáda v úterý dala příslušným orgánům v Gaze ultimátum, aby veškeré vojenské aktivity v nemocnici Aš-Šifá skončily. „Bohužel se tak nestalo,“ uvádí komuniké. Hamás odmítá tvrzení, že využívá nemocnice pro své aktivity včetně zadržování rukojmích, a v nočním prohlášení připsal zodpovědnost za vývoj i americkému prezidentovi Joeu Bidenovi.
Dobyli jsme baštu Hamásu, tábor Šátí, hlásí Izraelci
🇵🇸 *Imágenes de Al Jazeera sobre la condición de los bebés prematuros en el hospital Al Shifa de Gaza por la falta del suministro de oxígeno y combustible./ Los Terroristas ISRAELIES deben de ser procesados por crímenes de Lesa Humanidad!!
— Abraham Mora L./Vivo por la paz de la región . (@Prisma1949) November 15, 2023
Nunca más ISRAELIES en él mundo!! pic.twitter.com/zcKeLk04Cf
„Můžeme potvrdit, že inkubátory, dětská výživa a zdravotnické potřeby poskytnuté izraelskou armádou úspěšně dorazily do nemocnice. Náš lékařský tým a arabsky mluvící vojáci jsou na místě, aby zajistili, že se tyto zásoby dostanou k těm, kteří to potřebují,“ napsala izraelská armáda v průběhu operace k fotografiím zdravotnické pomoci, které zveřejnila na sociální síti X.
The IDF’s precise and targeted operation against Hamas in the Shifa Hospital is still ongoing.
— Israel Defense Forces (@IDF) November 15, 2023
We can now confirm that incubators, baby food and medical supplies, provided by the IDF, have successfully reached the hospital.
Our medical team and Arabic speaking soldiers are on… pic.twitter.com/9iMx41OaHV
V nemocnici Aš-Šifá podle světových médií zřejmě v úterý zůstávaly tisíce lidí včetně stovek pacientů. Areál je od víkendu bez elektřiny a v posledních dnech přicházely zprávy, že za rychle se zhoršujících podmínek museli lidé v hromadném hrobě pohřbít desítky těl včetně novorozenců, kteří byli předtím v inkubátorech.
Televize Al-Džazíra uvádí, že úřady v Gaze před nočním útokem dostaly od Izraelců varování, na které nejmenovaný palestinský činitel reagoval mimo jiné slovy, že chodby nemocnice jsou plné lidí.
Izraelská strana tvrdí, že v uplynulých dnech umožnila „rozsáhlou evakuaci“ areálu. „Síly izraelské armády zahrnují zdravotnické týmy a mluvčí arabštiny, kteří prošli speciálním výcvikem, aby se připravili na toto složité a citlivé prostředí,“ uvedla armáda k zásahu v nemocnici. Cílem je podle ní vyhnout se jakékoli újmě „civilistů používaných Hamásem jako lidské štíty“.
Úřady Hamásu: Nemáme co skrývat
„V nemocnici Aš-Šifá jsou pouze lékaři, pacienti a lidé, kteří uprchli z domovů,“ vzkázalo podle stanice Al-Džazíra ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, jež je pod kontrolou Hamásu. „Nemáme co skrývat,“ dodal mluvčí palestinského ministerstva.
V nemocnici ve středu podle odhadu tamních lékařů zůstávalo zhruba 650 pacientů a přibližně pět až sedm tisíc lidí, kteří v nemocnici našli útočiště poté, co opustili své domovy.
Největší nemocnice v Pásmu Gazy již nefunguje, říká WHO
„Během útoku okupačních sil na komplex nevystřelila z nemocnice jediná kulka,“ řekl zároveň katarské stanici Munír al-Burš, náměstek palestinského ministerstva zdravotnictví pod kontrolou Hamásu.
Řekl rovněž, že izraelští vojáci prohledali suterén nemocnice a vstoupili i do budov chirurgie a pohotovosti v nemocničním komplexu. Tvrdil také, že někteří lidé se ocitli pod palbou, když se snažili opustit nemocnici koridorem, který byl dříve Izraelci prohlášen za bezpečný.
Jeden z lékařů nemocnice pak řekl, že kvůli střelbě se musí personál držet dál od oken, informovala stanice Al-Džazíra s odvoláním na agenturu Reuters.
Bílý dům: V nemocnicích jsou zbraně i rukojmí
Bílý dům po oznámení izraelské operace zopakoval, že nechce „vidět přestřelku v nemocnici“. Také informoval, že prezident Biden v úterý odpoledne washingtonského času (pozdě večer středoevropského času) mluvil o nejnovějším vývoji konfliktu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
„Máme informace, že Hamás a Palestinský islámský džihád využívaly některé nemocnice v pásmu Gazy, včetně Aš-Šifá, a tunely pod nimi, aby skrývaly a podporovaly své vojenské operace a držely rukojmí,“ řekl bezpečnostní poradce Bílého domu John Kirby. „Hamás a členové Palestinského islámského džihádu mají velitelské a řídicí středisko v Aš-Šifě ve městě Gaza. Mají tam uložené zbraně a jsou připraveni odpovědět na izraelskou vojenskou operaci proti tomuto zařízení,“ pokračoval Kirby.
Izraelská armáda pokračuje v dobývání Gazy, které zahájila na konci října v reakci na bezprecedentní útok, při němž bojovníci Hamásu na izraelském území zabili na 1200 lidí a dalších přes 200 unesli. Odvetné bombardování si podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví Pásma Gazy vyžádalo přes 11 000 mrtvých.
Kvůli bojům je nyní podle Hamásu mimo provoz většina nemocnic v Gaze, v případě té největší kolaps lékařské péče po víkendu potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO). Jistý zdravotník v úterý večer řekl televizi Al-Džazíra, že v okolí areálu probíhala „neustálá střelba, neustálé bombardování“, později doplnil, že terčem se stala i samotná nemocnice a že v areálu jsou tanky a buldozery. „Všude slyšíme výbuchy,“ uvedl.
Původní bunkr v podzemí nemocnice, které nyní prohledávají izraelští vojáci, byl zbudován samotnými Izraelci v dřívějších dobách, kdy ještě Pásmo Gazy spravovali, potvrdil už před lety například web izraelského listu Ha'arec.
V nemocnici v Gaze nelze ani pohřbít mrtvé
Válka v Izraeli: Aktuální dění i historie konfliktu
Sledujte aktuální dění okolo války mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, která vypukla v sobotu 7. října 2023. Celou situaci v kontextu sledujeme v našem speciálu.
Mohlo by vás zajímat:
Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Západní břeh Jordánu | Golanské výšiny | Jeruzalém | Blízký východ | Írán | Sýrie | Egypt | Fatah | Hizballáh | Izraelské obranné síly | První arabsko-izraelská válka | Suezská krize | Šestidenní válka | Opotřebovací válka | Jomkipurská válka | Intifáda | Arabské jaro | Muhammad Dajf | Mahmúd Abbás | Jicchak Herzog | Ismáil Haníja | Jásir Arafat | Organizace OOP | Dohody z Osla | Antisemitismus | Propalestinské demonstrace