Článek
Pan Ki-mun v nedělním prohlášení vyjádřil "vážné obavy a rozčarování", že Izrael schválil výstavbu: "Mohlo by to znamenat osudnou ránu zbylým šancím na zajištění řešení (blízkovýchodní krize) v podobě dvou států."
Některé domy mají stát v oblasti E1 mezi Jeruzalémem a osadou Ma’ale Adumim. De facto to znamená rozdělení západního břehu vedví. [celá zpráva]
I USA varovaly, že další rozšíření výstavby může být kontraproduktivní a mohlo by ztížit obnovení mírových jednání. Mimořádně silné obavy má z výstavby i ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.
Francie a Británie odvolávají velvyslance
Francie a Velká Británie mají v úmyslu odvolat své velvyslance z Izraele ke konzultacím na protest proti ohlášenému záměru Izraele pokračovat ve výstavbě osad na palestinském území západního břehu Jordánu. Informoval o tom izraelský list Ha´arec. Izraelský velvyslanec v Paříži Jossi Gal byl v této souvislosti povolán na francouzské ministerstvo zahraničí, oznámila agentura AFP s odvoláním na mluvčího izraelské ambasády ve Francii. Předvolán k podání vysvětlení v dané věci byl podle ní i izraelský velvyslanec v Londýně.
Francouzské ministerstvo zahraničí tuto informaci nepotvrdilo, uvedlo ale, že zkoumá prostředky jak "vyjádřit svůj nesouhlas".
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu další výstavby kritiku odmítl: "Pokračujeme v budování Jeruzaléma na všech místech na mapě, kde je to v izraelských strategických zájmech."
Pustil se i do Palestinců, kteří nyní získali nepřímé uznání státnosti a oslavovali to. Podle něj je to značné porušení předchozích dohod s Izraelem. [celá zpráva]