Článek
Z Austrálie odcestovala v roce 2008, aby se vyhnula stíhání. O její vydání požádala policie australského státu Victoria v roce 2014. Od té doby absolvovala přes sedmdesát slyšení u izraelského Nejvyššího soudu. Ten nakonec rozhodl o jejím vydání, když dospěl k závěrům, že duševní poruchu jen předstírala.
Přeprava spěchala, protože Izrael v rámci boje s koronavirem od čtvrtka uzavřel své letiště pro dopravu osob.
Australský ministr spravedlnosti vydání uvítal: „Návrat paní Leiferové do Austrálie znamená konec velmi dlouhého a komplikovaného vydávacího procesu. Děkuji izraelské vládě za spolupráci a asistenci při procesu.” Dodal, že její vydání by mohlo přinést úlevu obětem, které na to čekaly dlouhá léta. Leiferová je stíhána i za napadení a znásilnění.
Leiferová uletěla z Austrálie na poslední chvíli
Zneužívání vyšlo najevo, když se s úzkostmi a nočními můrami začala léčit bývalá žákyně školy Dassi Erlichová, která se po domluvené svatbě se svým mužem přestěhovala do Izraele.
Ředitelka, které hrozilo vyšetřování v Melbourne, pak i se svým mužem utekla do Izraele, přičemž jí letenky narychlo zařídila škola. Ústav za to byl odsouzen k pokutě a musel také vyplatit odškodné jedné z obětí ve výši přes milion australských dolarů. Oběť uvedla, že byla několikrát týdně zneužívána v domě ředitelky, na školních táborech i v areálu školy. Vychovávána byla v naprosté izolaci, nevěděla nic o vnějším světě mimo rodinu a školu, neměla přístup k televizi ani k novinám, což usnadňovalo její zneužívání.
Celkem osm obětí uvedlo, že byly zneužity.
Právník Leiferové Nick Kauflan si počátkem týdne stěžoval, že izraelské úřady vydání neutajily, takže se v tisku objevily její záběry s pouty na rukou i nohou.
Vydávání komplikovalo podezření, že tajemník ministra zdravotnictví, ultraortodoxní chasidský Žid Ja´acov Litzman, obstruoval jednání soudu.