Článek
V červenci unesl vojáky Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva na hranici libanonský Hizballáh, s nímž však židovský stát odmítá o případné výměně jednat. Hizballáh za Goldwassera a Regeva žádá, aby Izrael propustil arabské vězně, včetně libanonských.
Zprostředkovatelskou roli Německa toto hnutí přijalo, avšak Berlín zatím nepotvrdil žádné konkrétní rozhovory. Podle izraelských zdrojů má Uhrlau v Bejrútu jednat se šéfem libanonského Všeobecného bezpečnostního výboru Vafíkem Džizziním.
Izraelská vláda chce s pomocí prostředníků v této záležitosti oslovit přímo libanonskou vládu a přeje si, aby Hizballáh vydal vojáky nejdřív jí. Její předseda Fuád Siniura k tomu ve čtvrtek podotkl, že žádná jednání zatím zahájena nebyla. "Nemáme s izraelskou vládou přímý ani nepřímý kontakt," řekl Siniura.
Propouštění ve třech vlnách
Prohlásil, že podporuje výměnu všech zadržovaných, tedy nejen izraelských vojáků, ale také Libanonců, jež Izrael vězní. Koncem června byl unesen do pásma Gazy izraelský voják Gilad Šalit, Palestinští únosci za něj žádali palestinských propuštění vězňů z Izraele.
Podle listu Ukáz je židovský stát připraven propustit přes 1000 Palestinců, a to ve třech vlnách. Prvních 350 vězňů by mělo být vydáno tři dny po Šalitově propuštění a mají to být lidé zadržovaní kvůli lehčím přestupkům.
V dalších dvou stejně početných skupinách budou pachatelé těžších přestupků i osoby odsouzené k delším trestům. Ukáz napsal, že vyjednávání zprostředkovává Egypt. Mezi propuštěnými údajně nebude palestinský poslanec Marván Barghútí, který byl v Izraeli odsouzen v roce 2004 k doživotí za údajnou účast na protiizraelských atentátech, při nichž zeměřlo několik lidí.
Saúdskoarabský zdroj má informaci, že by naopak mohli být propuštěni ministři a poslanci palestinského Hamásu, jež Izraelci pozatýkali po Šalitově únosu.