Článek
Vězni ze seznamu pocházejí ze skupin, jako je Hamás, teroristický Palestinský islámský džihád, Fatah či Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Většinou jde o ženy a nezletilé.
Mnozí z vězňů podle The Jerusalem Post mají trvalé bydliště ve východním Jeruzalémě, ale nejsou občany Izraele. Soudily je vojenské i civilní soudy, nikdo z nich si neodpykává trest za vraždu.
Očekává se, že podle uzavřené dohody bude propuštěno v prvním kroku pouze 150 lidí ze zmíněného seznamu, další by se měli dostat na svobodu pouze v případě, že Hamás propustí další rukojmí.
Na seznamu izraelského ministerstva spravedlnosti se podle webu ocitl například 18letý Ahmad Muhammad Ahmad Marzúk, který byl zatčen v červenci 2023 za útoky na policii, žhářství a nelegální držení zbraní. Další, kdo by mohl být součástí výměny za rukojmí a příměří, je 37letá Amani Chálid Namán Hašímová, která byla zatčena v prosinci 2016. Čelila obvinění z těžkého ublížení na zdraví a z nošení a nelegální výroby nožů a dýk.
Příměří v Pásmu Gazy potvrdily obě strany
Další vězeňkyní, jež za předpokladu, že Hamás dodrží svou část dohody, vyjde na svobodu, je 26letá Valíla Chálid Fozí Tandžíová zatčená v srpnu 2022 mimo jiné za pokus o vraždu a držení zbraní a výbušnin.
Podle uzavřené dohody mají být za každé izraelské rukojmí propuštěni tři palestinští vězni. V první fázi plnění dohody by Palestinci měli být vyměněni za čtyřdenní příměří a zhruba 50 žen a dětí držených jako rukojmí v Pásmu Gazy. Klid zbraní může být podle dohody prodlužován, ovšem pouze výměnou za propuštění dalších rukojmí.