Článek
Podle zdrojů obeznámených s případem by k výměně mělo dojít v pátek. Netanjahuova kancelář výměnu komentovala slovy: "Je důležité, že se svět dozví, že Gilad Šalit je naživu a daří se mu dobře a že Hamás je odpovědný za jeho zdraví a stav“.
Důkaz by měl odblokovat další jednání o výměně Šalita za palestinské vězně. Hnutí Hamás chce Šalita vyměnit za stovky vězňů, mezi nimiž mají být i lidé, kteří spáchali atentáty.
Jednání vázla kvůli vysokým požadavkům Hamás, tak kvůli tomu, že chyběl důkaz o tom, že Šalit je stále naživu. Radikálové, kteří jej unesli před třemi lety přímo z izraelské základny, kam prokopali tunel, zveřejnili jen tři jeho dopisy a zvukový záznam se vzkazem. [celá zpráva]
Ani humanitárním pracovníkům z mezinárodních organizací únosci nepovolili kontakt s uneseným vojákem, který má kromě izraelského také francouzské občanství.
Ženy působily v hnutích
V současné době je již znám seznam dvaceti žen, které by se měly dostat na svobodu. Devatenáct je jich ze západního břehu Jordánu a jedna z Gazy. Čtyři jsou z hnutí Hamás, pět z Fatahu a tři z Islámského džihádu. S sebou si vezmou i své děti.
Výměna je považována za velkých úspěch německých a egyptských vyjednavačů.
V izraelských věznicích je asi 7430 Palestinců včetně 47 žen a dívek, 44 je jich starších osmnácti let. Uvádí to izraelská organizace na ochranu lidských práv B´Celem.
Noční útoky
V noci na středu Izrael bombardoval tunely, jimiž se pašují zbraně do pásma Gazy z Egypta. Při útoku u Rafahu zahynuli dva Palestinci a zraněno jich bylo dalších šest. Nálet byl odvetou za vypálení několika střel z Gazy na území Izraele.
Chronologie únosu Gilada Šalita
- 25. června 2006 - Asi devítičlenné palestinské komando zaútočilo na izraelské vojenské stanoviště. Při přestřelce byli dva z nich zabiti, o život přišli také dva izraelští vojáci, třetí byl těžce zraněn a další voják, Gilad Šalit, byl unesen.
- 26. června - Tři palestinské ozbrojené skupiny podmínily poskytnutí informace o Šalitovi propuštěním palestinských žen a dětí do 18 let vězněných v Izraeli. Izraelský premiér Ehud Olmert to odmítl a uvedl do pohotovosti armádu.
- 27. července - Vyjednávání egyptských a francouzských prostředníků o propuštění izraelského vojáka ztroskotala. Izraelská armáda uzavřela pásmo Gazy.
- 28. června - Izraelská armáda zahájila po půlnoci na jihu pásma Gazy vojenskou operaci Letní déšť s cílem uneseného Šalita osvobodit.
- 29. června - Izraelská armáda pozatýkala na západním břehu Jordánu místopředsedu a osm ministrů palestinské vlády hnutí Hamás a 20 poslanců z téhož hnutí. Vojáci také našli u Ramalláhu mrtvé tělo uneseného židovského osadníka Ašeriho, kterého zabily Výbory lidového odporu. Izraelské jednotky začaly obsazovat severní oblast pásma Gazy.