Článek
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari ve středu večer potvrdil, že do jižní oblasti Pásma Gazy byly vyslány armádní posily.
Jde o oblast, na kterou izraelské jednotky již několik dní soustředí své válečné úsilí v deklarované snaze „eliminovat teroristickou infrastrukturu hnutí Hamás“.
Jedná se přitom o území, do kterého Izrael nařídil obyvatelům severní části Pásma Gazy stáhnout se poté, co zahájil vojenské operace na severu.
Izraelský nálet v Gaze zabil 76 členů jedné rodiny, uvádí palestinská civilní obrana
Od té doby vydala izraelská armáda několik dalších tzv. evakuačních příkazů a statisíce civilistů se tedy musely znovu přesouvat do jiných údajně bezpečných zón.
Počet civilních obětí v důsledku izraelských vojenských akcí i tak strmě roste a podle gazanských úřadů je jich od začátku války více než 21 000 (údaj nelze nezávisle ověřit).
K nejkrvavějšímu izraelskému útoku za poslední týdny došlo 25. prosince v prostoru uprchlického tábora al-Maghazí v centrální části Pásma Gazy. Nálet si tam vyžádal nejméně 106 mrtvých.
ISW: Palestinci používají sofistikované zbraně
Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že v posledních dnech zaznamenal užití relativně vyspělých zbraní, na straně palestinských bojovníků v Pásmu Gazy dosud nezaznamenaných.
Iran and Iranian-backed Iraqi militias are driving an escalation cycle that combines military and political pressure to try to expel US forces from Iraq. 1/7🧵
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) December 28, 2023
New from @TheStudyofWar and @criticalthreats: https://t.co/eVK0Wcd7Jd pic.twitter.com/t73SyFVkT1
Bojovníci Hamásu měli podle ISW použít na severu oblasti proti izraelským vojskům „termobarické rakety“.
Izraelské vojenské helikoptéry se tam také staly cílem raket země–vzduch odpálených z mobilních zařízení, k sestřelení však podle ISW nedošlo. Palebnou podporu izraelským jednotkám tam nicméně musela poskytnout izraelská válečná loď.
Při náletech na Pásmo Gazy zahynulo podle Hamásu přes sto lidí za den