Článek
Demonstranti naopak hlásí nejméně dva zraněné. Jednoho srazil k zemi přímý zásah vodního proudu, druhého poranil kůň jízdní policie.
Protestuje se podle listu také v příletové hale mezinárodního Ben Gurionova letiště, kde se shromáždili veteráni jomkippurské války. Na dálnici na okraji Tel Avivu si demonstranti v rámci dne odporu podle listu Ha’arec postavili stany a zapálili pneumatiky.
Protesty jsou naplánovány na celý den a podle The Jerusalem Post se k nim přidaly také tři stovky rezervistů kybernetických jednotek izraelské armády, kontrarozvědky Šin Bet a vnější zpravodajské služby Mossad, kteří ohlásili stávku stejně jako zaměstnanci státní zbrojařské firmy Rafael Advanced Defense Systems.
Izraelský parlament (Kneset) v noci na úterý poměrem 64 ku 56 hlasů schválil v prvním čtení jednu z klíčových částí reformy, proti níž se masové protesty konají od ledna a která podle kritiků ohrožuje demokracii, protože dá velké pravomoci vládě na úkor nejvyššího soudu a posílí též vliv vlády na jmenování soudců civilních soudů.
Zmíněná část soudní reformy se týká pravomoci nejvyššího soudu zrušit rozhodnutí vlády, ministrů a zvolených úředníků tím, že je označí za nepřiměřená. Jde například o případ Arjeho Deriho, lídra ultraortodoxní strany Šas, o němž nejvyšší soud rozhodl, že nemůže být ministrem.
Do věci se vložil poté, co Deriho premiér Benjamin Netanjahu jmenoval loni v prosinci šéfem resortů vnitra a zdravotnictví navzdory tomu, že Deri byl loni odsouzen za porušování daňových zákonů a už před 20 lety také za braní úplatků ve funkci ministra vnitra.
Za to strávil skoro dva roky ve vězení. Po verdiktu nejvyššího soudu premiérovi nezbylo než Deriho odvolat.
Kneset měl v plánu schválenou část justiční reformy v úterý předložit Výboru pro ústavu, právo a spravedlnost, aby ji připravil na druhé a třetí čtení.