Článek
Dveře do nebe. Tak izraelská armáda nazývá operaci, jejímž základem je propuštění prvních třinácti z celkem asi 240 rukojmí, která teroristé z Hamásu během napadení Izraele 7. října odvlekli do Pásma Gazy.
Krátce po 16:00 (15:00 SEČ) si rukojmí v lokalitě Chán Júnis převzali zástupci Červeného kříže a zamířili s nimi k hraničnímu přechodu Rafáh z Pásma Gazy do Egypta. Z egyptského území byla rukojmí transportována do Izraele.
The 13 Israeli hostages released from Hamas captivity: Margalit Moses, Adina Moshe, Danielle Aloni and her daughter Emilia, Doron Asher and her daughters Raz and Aviv, Hanna Katzir, Keren Munder and her son Ohad, Ruti Munder, Yaffa Adar, and Hannah Perry pic.twitter.com/x7uiizXdAB
— Emanuel (Mannie) Fabian (@manniefabian) November 24, 2023
Mezi propuštěnými rukojmími je Adine Mošeová, kterou zachytily kamery fotoreportérů v době únosu. Na svobodu se podle izraelských médií dostala také Hanna Katzirová, o níž skupina Palestinský islámský džihád před několika dny tvrdila, že v zajetí zemřela. Další z rukojmí je Jaffa Adarová, s jejíž rodinou se setkal český ministr zahraničí Jan Lipavský během návštěvy Izraele.
Zástupce izraelského ministerstva zdravotnictví řekl, že všechna rukojmí jsou v dobrém zdravotním stavu.
Mezi dalšími propuštěnými mají dle izraelských médií být Margalit Mosesová, Danielle Aloniová a její dcera Emilia, dále Doron Ašerová a její dcery Raz a Aviv, Keren Munderová a její syn Ohad, Ruti Munderová a Hannah Perryová.
Čtyři z rukojmí jsou podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové také držiteli německého pasu.
Rukojmí byla po převozu do Egypta letecky přepravena na vojenskou základnu Chacerim na jihu Izraele, kde následovala další zdravotní prohlídka. „Pořádně jsme se připravili,“ řekl zástupce armády listu The Times of Israel s tím, že pro rukojmí nachystali mj. telefony, aby se propuštění lidé mohli spojit se svými blízkými. A také hračky, neboť mezi rukojmími jsou i malé děti.
First look on a night of anticipatipn: ICRC vehicles carrying elderly and others across Rafah border crossing. Filmed by NPR producer in Gaza, Anas Baba. pic.twitter.com/4Njg33MaBS
— Daniel Estrin (@DanielEstrin) November 24, 2023
Kolem deváté hodiny večerní (20:00 SEČ) byla první rukojmí převezena do nemocnice poblíž Tel Avivu, kde se shledala se svými příbuznými.
Nad rámec první skupiny izraelských rukojmí Hamás v pátek odpoledne propustil také 10 osob thajské národnosti a jednoho Filipínce. Ti se rovněž přes hraniční přechod Rafáh dostali na izraelské území. Původní informace se zmiňovaly o dvanácti Thajcích.
Navečer vyjela z izraelské věznice Ofer, umístěné na okupovaném Západním břehu Jordánu, vozidla Červeného kříže s 39 palestinskými vězni. V prostoru u věznice na ně podle katarské televize al-Džazíra čekaly vyšší stovky příbuzných a přátel. Reportér al-Džazíry hlásil, že se izraelská armáda pokusila dav rozptýlit pomocí slzného plynu. Samotný odjezd nicméně proběhl bez incidentů.
Čtyřdenní klid zbraní, jehož součástí je i propuštění části izraelských rukojmí a palestinských vězňů, byl finálně dohodnut mezi Hamásem a Izraelem ve středu. Hlavním zprostředkovatelem byl Katar. Obě znepřátelené strany příměří zatím dodržují.