Článek
Na zasedání kabinetu izraelský premiér sdělil, že mezi úplným zmrazením a naprostým povolením výstavby je řada mezistupňů. Dal přitom najevo, že si není jist, zda je nutné hned stavět 20 000 bytových jednotek.
„Palestinci požadují, aby se i po 26. září nestavělo na západním břehu Jordánu, ale k tomu nedojde. Izrael nebude schopen prodloužit moratorium,“ řekl Netanjahu, když hovořil se zmocněncem pro oblast Tonym Blairem. „Na jednu stranu bychom nechtěli stavět desetitisíce domů, které by čekaly na inženýrské sítě, ale nemohli bychom ani zmrazit život obyvatel Západního břehu tím, že bychom zamrazili výstavbu,“ uvedl ještě.
Oznámení o tom, že moratorium nebude prodlouženo, přichází před úterním setkáním Netanjahua a předsedy palestinské samosprávy Mammúda Abbáse. Schůzku může pohřbít.
Netanjahu se proto snažil přesvědčit Palestince, aby nesplnili svou hrozbu a neodešli od jednacího stolu. „Nekladu si předběžnou podmínku pro jednání, že Izrael musí být uznán jako národní stát Židů, a neříkám, že, když to neudělají, tak vstanu a odejdu od jednacího stolu. Ve stejném duchu ale není logické, když si Palestinci kladou předběžné podmínky a hrozí odchodem. To není cesta, jak se pohnout vpřed k mírové smlouvě.“
Netajnahu přitom řekl, co je úhelným kamene budoucího míru : „Jako jsme byli žádáni, abychom uznali palestinský stát, my požaduje a očekáváme, že Palestinci uznají i židovský stát, stát Izrael, jako národní stát Židů. To je základ míru.“
Premiér mezi mlýnskými kameny
Netanjahu je na jedné straně pod tlakem amerického prezident Baracka Obamy a Palestinců, kteří podmiňují rozhovory prodloužením moratoria. Obama si přeje rozhovory obnovit, a co nejdříve dosáhnout míru.[celá zpráva]
Na druhé stranu se Netanjahuovi bouří část vládní koalice včetně jeho ministra zahraničí Avigdora Liebermana, který jasně dal najevo, že moratorium neakceptuje.[celá zpráva]