Článek
"V roce 1938 si Evropa usmířila Hitlera, když obětovala Československo,
místo aby ho podpořila, a nic tím nezískala," uvedl Lieberman. "Izrael se nestane Československem roku 2010, budeme hájit izraelské životní zájmy," zdůraznil při setkání s ministry zahraničí Francie a Španělska Bernardem Kouchnerem a Miguelem Ángelem Moratinosem v Jeruzalémě.
Podle něj se mezinárodní společenství pokouší vyrovnat své selhání v Afghánistánu, Súdánu a Severní Koreji tím, že se snaží do roka dosáhnout dohody mezi Izraelem a Palestinci.
Dodal, že neočekává, že Evropská unie vyřeší světové problémy, ale čeká, že přinejmenším vyřeší problémy na evropském kontinentu, jako je krize v Kosovu a kyperský konflikt.
„Vyřešte si své problémy v Evropě před tím, než přijdete k nám se stížnostmi. Možná pak budu ochoten přijmout vaše návrhy," prohlásil.
"Bylo by pro vás lépe hovořit s Ligou arabských států o tom, co se stane v Iráku v roce 2012, místo abyste vyvíjeli nátlak na Izrael," řekl Lieberman k tomu, co by měli dělat.
Lieberman zchladil optimismus
Liebermanovo vyjádření trochu ochlazuje optimismus, který po schůzce vyjádřili oba ministři zemí EU. Podle nich je velká šance na dosažení dohody, i když Palestinci ukončili jednání, neboť Izrael neprodloužil moratorium na výstavbu v židovských obcích na západním břehu Jordánu, který Izrael okupuje od skončení šestidenní války.
Lieberman byl proti prodloužení moratoria, které umožnilo obnovení izraelsko-palestinských jednání. Izrael čelí tlaku USA i zemí EU, aby moratorium prodloužil.