Článek
Izraelská armáda použila středověký trebuchet k odpalování zápalných bomb přes severní hranici do Libanonu.
Video, které se ve čtvrtek poprvé objevilo na sociálních sítích, zachytilo, jak izraelští vojáci nabíjejí dřevěný obléhací stroj hořícími projektily a odpalují je do Libanonu, napsal web The Telegraph.
Armáda použití praku označila za „lokální iniciativu, a ne nástroj, který je široce používán“, uvedla izraelská státní televizní stanice KAN News.
„Oblast na libanonské hranici se vyznačuje balvany, houštinami a hustým trnitým porostem, což představuje výzvu pro jednotky IDF nasazené k obraně,“ sdělila armáda podle listu The Jerusalem Post.
Nástroj postavili záložníci sloužící na stanovišti na severní hranici; a jiný vojenský zdroj uvedl, že video vzniklo před více než měsícem.
Projektily z praku spalovaly křoví
Starobylá dělostřelecká zbraň se používala ve středověku při obléhání hradů a dalších opevněných míst k prolomení hradeb a opevnění. Tento dalekonosný katapult dřevěné konstrukce bylo možné nasadit i proti těsným formacím pěchoty.
V tomto případě prak posloužil k odstranění husté vegetace v pohraniční oblasti, což by mohlo armádě pomoci zabránit teroristům v pronikání do Izraele, naznačil Emanuel Fabian, vojenský zpravodaj Times of Israel, jenž video původně zveřejnil.
Záběry přicházejí v době zostřených bojů mezi Izraelem a Hizballáhem, který po celou dobu války v Gaze zesiluje palbu raket, protitankových střel a výbušných dronů na severní Izrael na podporu Hamásu.
Roje dronů měly pomstít velitele
Hizballáh ve čtvrtek uskutečnil největší dronový útok na izraelské cíle od začátku války v Pásmu Gazy, tedy od 7. října loňského roku. Teroristé podle svého prohlášení vypálili rakety a drony na celkem devět vojenských objektů Izraele. Útok se odehrál den poté, co židovský stát oznámil, že se mu podařilo zneškodnit Táliba Samího Abdalláha, vysoce postaveného velitele tohoto šíitského hnutí.
Pobouření veřejnosti kvůli dramatickým požárům křovin, které v posledních týdnech vyvolaly přilétající rakety, minulý týden podnítilo premiéra Benjamina Netanjahua, aby pohrozil „mimořádně silnou“ reakcí a „ráznými kroky“ k obnovení bezpečnosti na severu země.
Předpokládá se, že kvůli provokacím Hizballáhu muselo být z obou stran hranice vysídleno přibližně 60 tisíc Izraelců a sto tisíc obyvatel Libanonu.