Článek
Izraelské obranné síly (IDF) dementovaly ranní zprávu agentury AFP o nařízené evakuaci nemocnice. „Ráno jsme vyslyšeli žádost ředitele nemocnice Šifá, aby byl umožněn bezpečný odchod z nemocnice všem Gazanům, kteří se chtějí evakuovat,“ uvedly IDF v prohlášení na svém telegramovém účtu.
„V žádném případě IDF nevydaly příkaz k evakuaci pacientů a zdravotního personálu, naopak navrhly, aby všechny podmínky pro jejich bezpečnou evakuaci byly poskytnuty IDF,“ doplnily.
Izraelská armáda v prohlášení také uvedla, že zdravotnický personál zůstane v nemocnici, aby pečoval o pacienty, kteří se nemohou evakuovat, a že v noci z pátku na sobotu poskytla nemocnici dodatečné dodávky jídla, vody a další humanitární pomoci.
Podle původní informace agentury AFP měla izraelská armáda vyzvat ředitele nemocnice Mohammeda Abou Salmiyu, aby zajistil evakuaci jak uprchlíků, tak i pacientů včetně zraněných a zdravotníků. Opírala se přitom o informace poskytnuté novinářem z místa.
Vchod do tunelu Hamásu v nemocnici Aš-Šifá. Izraelská armáda zveřejnila video
Ten tvrdí, že informaci o nařízené evakuaci slyšel ráno v rádiu ve zprávě v arabštině.
Nařízenou evakuaci mu měl pak potvrdit i ředitel nemocnice, který uvedl, že jej izraelská armáda měla vyzvat, aby požadoval „evakuaci pacientů, zraněných, vysídlených osob a pečovatelů a aby všichni šli pěšky směrem k pobřežní promenádě“ v západní části města Gaza, a to do hodiny.
Zahraniční zpravodajské agentury často spolupracují z palestinskými novináři, kteří pobývají v Pásmu Gazy. Nevládní organizace Honest Reporting nedávno upozornila na snímky agentur AP a Reuters, jejichž externí spolupracovníci fotili během řádění Hamásu 7. října, a ptala se, jak je možné, že byli na místě tak rychle. Rozpoutala se debata, zda jsou tito místní spolupracovníci západních médií skutečnými novináři a zda nepracují pro Hamás.
Neuvěřitelné podezření: Věděli novináři o útoku Hamásu předem?
Podle OSN je v zařízení aktuálně asi 2300 pacientů, zdravotníků nebo lidí vyhnaných z domovů. Izrael tvrdí, že nemocnici jako svoji základnu využívá radikální hnutí Hamás a že tam vojáci objevili zbraně.
Zástupci izraelské armády tvrdí, že její jednotky nadále v nemocnici nalézají podzemní infrastrukturu, kterou podle nich využívalo hnutí Hamás. Izraelští vojáci v této největší nemocnici v Pásmu Gazy také podle izraelského tisku sbírají poznatky o lidech, které Hamás unesl při útoku ze 7. října.
Jedním z důvodů, proč Izrael vstoupil do nemocnice Šifá v Pásmu Gazy, bylo podle premiéra Benjamina Netanjahua to, že měl silné indicie, že by tam mohla být alespoň část rukojmích. Netanjahu to řekl v rozhovoru s televizí CBS. Žádní se přímo tam ale nenašli. Poblíž však vojáci objevili těla dvou rukojmích, 65leté Jehudit Weissové a 19leté desátnice Noy Marcianové.
Tělo 65leté Jehudit Weissové izraelští vojáci našli poblíž nemocnice. Armáda o tom informovala už ve čtvrtek. V pátek informovala o nálezu těla 19leté izraelské vojačky Noy Marcianové. Podle zdravotníků vojáci z márnice v nemocnici odnesli mnoho dalších těl.
Útok na jihu Gazy
Při bombardování jihu Pásma Gazy zemřelo podle palestinské strany 27 lidí. Další zprávy z místa podle deníku Ha’arec hovoří o desítkách mrtvých po řadě útoků izraelské armády v severní části Pásma Gazy.
Izraelská armáda v pátek podle tiskových agentur shazovala letáky nad městem Chán Júnis s výzvami k evakuaci, což podle médií může naznačovat, že po operacích na severu se armáda chystá zaměřit i na jih Gazy.
Na výzvy se Palestinci v minulých týdnech evakuovali ze severu na jih.