Článek
Olmert podle deníku tvrdil, že plány byly schváleny nejméně čtyři měsíce předtím, než byli vojáci uneseni. Hizballáh dva muže unesl 12. července 2006 a jejich nevydání zpět do Izraele bylo pro Jeruzalém záminkou pro zahájení války proti oddílům hnutí v Libanonu.
Ehud Olmert údajně svědčil před komisí minulý měsíc. Tu ustavila izraelská vláda a jejím úkolem je prozkoumat příčiny a průběh konfliktu a vyvodit z nich závěry, které by mohly být pomocným vodítkem v budoucích podobných situacích. Očekává se, že komise zveřejní svou prozatímní zprávu příští měsíc.
Válka Izraele s Hizballáhem
Klid zbraní byl vyhlášen od pondělních 07:00 SELČ po 34 dnech ozbrojeného konfliktu.
V bojích zahynulo přes 1100 lidí, z toho 1000 na libanonské straně. Na izraelské straně zahynulo 116 vojáků a 43 civilistů.
Boje začaly 12. července, když Hizballáh na hranici unesl dva izraelské vojáky.
Izrael zasáhlo přes 3300 raket a střel. Podle organizace Human Rights Watch opustila severní část Izraele polovina místních obyvatel, přibližně půl milionu lidí.
Za vedení války v Libanonu už Izrael zaplatil 1,6 miliardy dolarů (34,8 miliardy korun), sdělovací prostředky tvrdí, že konflikt přijde až na víc než trojnásobek této částky.
V Libanonu vypukla v průběhu bojů vážná humanitární krize, podle libanonské vlády muselo opustit své domovy 973 334 lidí, z toho 220 000 osob odešlo do zahraničí.
Náklady na opravu zničené infrastruktury v Libanonu se odhadují na 2,5 miliardy dolarů (přibližně 55 miliard korun).
Při 34denním konfliktu, který loni začal jen pár hodin po únosu obou izraelských vojáků Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva, zemřelo 1 000 Libanonců, většinou civilistů. Ztráty na izraelské straně byly menší, zahynulo 116 vojáků a 43 civilistů. Válka skončila bez toho, aby Izrael dosáhl osvobození obou vojáků. Za neúspěch byl kritizován především premiér Olmert. Oponenti tvrdili, že reakce Izraele byla uspěchaná a vojenská akce nedostatečně promyšlená.