Článek
„Izrael je připraven na další humanitární příměří a navýšení dodávek humanitární pomoci (do Pásma Gazy), aby umožnil propuštění rukojmích,“ řekl Herzog. „Odpovědnost je nyní plně na (vůdci Hamásu Jahjáovi) Sinvárovi a vedení Hamásu,“ uvedl podle Reuters.
Hamás v úterý oznámil, že odmítá jednat o výměně zajatců, dokud Izrael vede válku v Pásmu Gazy, ale je otevřen jakékoli iniciativě, která by vedla k jejímu ukončení.
Katarští a egyptští zprostředkovatelé, kteří usilují o obnovení dohody mezi Hamásem a Izraelem o propuštění dalších rukojmích, už předtím podle egyptských zdrojů informovali Spojené státy, že předběžná jednání o novém ujednání váznou, neboť Hamás si jako podmínku klade právě okamžité příměří.
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se podle egyptského zdroje webu newarab.com nicméně domnívá, že uzavření nové dohody o rukojmích bude možné, pokud Egypt a Katar na Hamás vyvinou dostatečně silný tlak.
Vedení Hamásu pojede do Káhiry
Podle webu listu The Jerusalem Post ve středu do Káhiry přijede delegace představitelů Hamásu v čele s Ismáílem Haníjou, která budou jednat o případné dohodě o propuštění rukojmích s představiteli egyptských zpravodajských služeb. Jde o první návštěvu představitelů Hamásu v Egyptě od týdenního příměří z konce listopadu.
Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se v pondělí podle serveru Axios ve Varšavě setkal s katarským premiérem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a se šéfem izraelské zpravodajské služby Mossad Davidem Barneou, aby s nimi projednal možnost uzavření nové dohody o propuštění rukojmích.
Našli jsme největší tunel Hamásu, hlásí izraelská armáda
Izrael udeřil na palestinskou enklávu v reakci na krvavý útok Hamásu ze 7. října. Teroristé tehdy zabili na území židovského státu 1200 lidí a dalších 240 zavlekli do Pásma Gazy.
Válka v Gaze si na straně Palestinců podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádala už 19 600 mrtvých a přes 52 000 zraněných. Čísla nelze ověřit z nezávislých zdrojů.