Článek
Smotrič svůj příspěvek napsal poté, co tři palestinští ozbrojenci zahájili palbu na auta poblíž židovské osady Ma'ale Adumim nedaleko Jeruzaléma, přičemž zabili jednoho Izraelce a sedm dalších zranili.
„Na vážný útok v Ma'ale Adumim musí přijít rozhodná bezpečnostní odezva, ale také odezva v podobě osad,“ napsal Smotrič na sociální síti na X. „Naši nepřátelé vědí, že jakákoli újma, kterou nám způsobí, povede k další výstavbě a k tomu, že budeme držet větší území napříč celou zemí,“ dodal izraelský ministr financí z krajně pravicové strany Ocma jehudit.
Střelci zaútočili na auta mířící do Jeruzaléma, jeden mrtvý a sedm zraněných
Smotrič podle webu Times of Israel dodal, že se diskuse o rozšíření osad zúčastnili premiér Benjamin Netanjahu i ministr obrany Jo’av Galant. Rozhodnutí bude podle izraelského ministra znamenat zelenou pro 300 nových domovů v osadě Kedar, 2350 domovů v osadě Ma'ale Adumim a rovněž uspíší dříve schválenou výstavbu téměř 700 domovů v osadě Efrat.
Oznámení s nelibostí přijaly Spojené státy, které jsou jinak tradičním spojencem Izraele. „Jsme oznámením (nových osad) zklamáni. Dlouhodobou politikou demokratických i republikánských administrativ je, že nové osady jsou kontraproduktivní pro dosažení trvalého míru. Jsou také v rozporu s mezinárodním právem,“ reagoval americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Nynější demokratická administrativa Joea Bidena se tak vrátila k linii, kterou Washington zastával od roku 1978 až do roku 2019, kdy tehdejší republikánská administrativa Donalda Trumpa (respektive ministr zahraničí Mike Pompeo) oznámila, že z pohledu USA již izraelské osady na Západním břehu Jordánu, Golanských výšinách a východním Jeruzalémě nebudou „v rozporu s mezinárodním právem“, připomněl v této souvislosti web Axios.