Článek
„Ministrovo prohlášení bylo nesprávně interpretováno,“ objasnila BNA. Bahrajn a Spojené arabské emiráty (SAE) jsou první dva státy z Perského zálivu, které za zprostředkování USA normalizovaly vztahy s Izraelem. Studená sprcha ale přišla z Kataru, kde se Washington také snažil.
„Katar v tuto chvíli nemá zájem o navázání vztahů s Izraelem,“ řekl šéf diplomacie Muhammad bin Abdar Rahmán as-Sání s tím, že tento krok je navázán na posun ve věci samostatného palestinského státu.
USA stáhly část diplomatů z Bagdádu
Izrael mezitím vyzval své občany, aby se vyhnuli cestám do Emirátů a Bahrajnu. Zdůvodnil to výhrůžkami Íránu po zabití jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha. Teherán z jeho vraždy viní Izrael a USA. Washington kvůli napětí stáhl polovinu diplomatického personálu z Bagdádu.
Írán obvinil Izrael z vraždy významného jaderného fyzika
Podle stanice CNN návrat připadá v úvahu až po prvním výročí smrti generála Kásima Sulejmáního, velitele speciálních jednotek íránských revolučních gard, zabitého při americkém náletu letos 3. ledna u letiště v Bagdádu.
Írán po jeho smrti také hrozil pomstou a v odvetě ostřeloval balistickými raketami základny Irbíl a al-Asád, přičemž více než stovka amerických vojáků utrpěla traumatické poranění mozku. „To jim (Íráncům) nemusí stačit. Pomsty se jen tak nevzdají,“ řekl CNN zdroj z ministerstva obrany.