Článek
Izraelský představitel listu řekl, že u většiny rukojmí se ví, kde se nacházejí. Odmítl však sdělit, zda Hamás poskytl seznam živých rukojmí. Dodal, že Izrael by neakceptoval, aby součástí dohody o výměně rukojmí za palestinské vězně bylo ukončení války, kterou Hamás rozpoutal svým vražedným útokem ze 7. října 2023. Izrael by však přijal „prodloužené příměří“.
Tým izraelských vyjednavačů je v Kataru už týden a zatím v něm zůstává. Dohoda je prý z 90 procent hotová.
Egyptský list Al-Ghan v neděli napsal, že na seznamu rukojmí, která by měla být propuštěna v první fázi, je jedenáct mužů. Hamás za to požaduje další ústupky. Usiluje o propuštění 250 palestinských vězňů z izraelských věznic výměnou za izraelské děti, které jsou už téměř rok a čtvrt drženy v Pásmu Gazy, pět vojaček a starší a nemocné. Předpokládá se, že mezi propuštěnými by měly být i všechny zbylé ženy.
Izrael požaduje v první fázi propuštění 34 rukojmí, mezi nimiž by mělo být i jedenáct lidí, které Hamás považuje za vojáky. Za vojáky Hamás přitom požaduje všechny izraelské muže, kteří jsou ve věku, kdy mohou sloužit v ozbrojených silách.
Hamás podle listu Al-Ghad souhlasí s propuštěním jedenácti lidí, které považuje za vojáky, ovšem výměnou za to, že budou propuštěni i ti palestinští vězni, kteří nevyhovují podmínkám výměny.
Teroristický Hamás unesl loni 7. října 251 Izraelců. V Pásmu Gazy jich zůstává 96, ovšem u 34 mají Izraelské obranné síly potvrzeno, že jsou po smrti. Jejich těla se však zatím nevrátila.
Součástí dohody má také být, že denně do Pásma Gazy zamíří 500 kamionů s humanitární pomocí.