Článek
„Posouváme se směrem k dohodě, ale stále je třeba řešit nějaké problémy,“ řekl mluvčí izraelské vlády David Mencer podle webu Axios bez dalších podrobností.
Opatrný optimismus ohledně dohody o příměří podle Reuters vyjádřili také libanonští představitelé. Podle místopředsedy parlamentu Eliase Abu Saaba je problém v osobě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, protože „člověku, jako je on, nelze věřit“.
Izraelský velvyslanec ve Spojených státech Michael Herzog uvedl, že dohoda je blízko a mohla by být uzavřena v řádu dní. Snahy o uzavření příměří pokročily minulý týden, když americký zprostředkovatel Amos Hochstein po jednáních v Bejrútu ohlásil významný pokrok. Poté uspořádal schůzky v Izraeli a vrátil se do Washingtonu.
Stanice CNN s odkazem na dobře informovaný zdroj uvedla, že Netanjahu vznikající dohodu „v zásadě“ schválil, ale má stále výhrady k některým detailům. Především ale musí „zkrotit“ všechny koaliční partnery. Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir totiž s dohodou nesouhlasí a požaduje, aby Izrael pokračoval ve válce až do „absolutního vítězství“.
Jde o řeku Litani a zbraně
Podle izraelského ministra zahraničí Gideona Sa’ara test jakékoli dohody bude spočívat v prosazení a dodržení dvou hlavních bodů. „První brání Hizballáhu v pohybu na jih za řeku Litani a druhý mu má zabránit, aby znovu vybudoval své síly po celém Libanonu a vyzbrojil se,“ řekl ministr v projevu v Knesetu (parlamentu). S tím souhlasí i vůdce izraelské opozice, někdejší člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc.
Izraelci zírají, jak velké množství ruských zbraní našli u Hizballáhu
Současný konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem propukl loni 8. října. Hizballáh tehdy začal ostřelovat sever Izraele raketami v rámci podpory palestinského teroristického hnutí Hamás, jehož bojovníci den předtím zaútočili na jih Izraele.
Situace eskalovala letos 23. září. Izrael, který zlikvidoval vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a další nejvyšší velitele, od té doby podniká na libanonské území rozsáhlé letecké údery a 1. října zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu ve snaze vytlačit Hizballáh z pohraničí a umožnit návrat asi 60 000 vysídlených obyvatel na sever Izraele. V celém Libanonu včetně hlavního města muselo opustit své domovy přes milion lidí. Podle bilance libanonského ministerstva zdravotnictví, které nerozlišuje mezi ozbrojenci a civilisty, přišlo o život 3754 lidí, z toho převážná většina v době od letošního září.