Článek
„Dnes, po mnoha měsících intenzivní diplomacie ze strany Spojených států spolu s Egyptem a Katarem, Izraelem a Hamásem se dosáhlo příměří a dohody o rukojmích,“ uvedl Biden v prohlášení. „Tato dohoda zastaví boje v Gaze a dostane tam tolik potřebnou humanitární pomoc pro palestinské civilisty. Znovu spojí rukojmí s jejich rodinami po více než 15 měsících v zajetí,“ uvedl Biden.
Řekl, že dohoda je výsledkem „nejen extrémního tlaku, kterému byl Hamás vystaven, a změněné regionální situaci po příměří v Libanonu a oslabení Íránu - ale také zarputilé a pečlivé americké diplomacii“. „Moje diplomacie nikdy nepřestala snažit o to, co se teď stalo realitou,“ dodal.
Dohoda je podle amerického prezidenta strukturována do tří fází a američtí rukojmí budou propuštěni teroristickou organizací Hamás v první fázi.
Druhá fáze podle Bidena bude znamenat „trvalé ukončení války“, ale stále existuje řada detailů, které je třeba vyjednat. Pokud druhá fáze vyjednávání bude trvat déle než šest týdnů, příměří zůstane v platnosti. „Zavázali jsme se, že zajistíme, aby jednání pokračovala tak dlouho, jak bude potřeba,“ uvedl.
Tři fáze. Biden popsal plán k trvalému míru v Gaze
Na konci druhé fáze budou všechny zbývající izraelské síly staženy z Gazy a dočasné příměří se stane trvalým. Ve třetí fázi budou podle něj ostatky rukojmích, kteří byli zabiti, vráceny jejich rodinám a „začne velký plán obnovy Gazy“.
Příměří potrvá 42 dní
Katarský premiér uvedl, že první fáze dohody bude trvat 42 dní a bude zahrnovat příměří a stažení izraelských sil na východ pryč z obydlených oblastí. „Izraelské síly budou rozmístěny podél hranice s Gazou, což umožní výměnu vězňů, stejně jako výměnu ostatků a návrat rukojmí do jejich domovů,“ uvedl Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.
Podle jeho slov se zvýší tok humanitární pomoci do všech částí Gazy a dojde k „obnově nemocnic, zdravotních středisek a pekáren“. V této souvislosti se v Egyptě rozběhly přípravy na otevření přechodu mezi Gazou a Egyptem v Rafáhu, aby se umožnila doprava humanitární pomoci do Gazy, napsala egyptská média.
Hamás v první fázi propustí 33 izraelských zajatců výměnou za „řadu vězňů, kteří jsou drženi v izraelských věznicích“. Pokud jde o druhou a třetí fázi dohody, katarský premiér řekl, že se rozběhnou poté, co bude úspěšně dokončena první fáze.
O dohodě ovšem musí hlasovat izraelská vláda, podle deníku Ha'arec by se tak mělo stát ve čtvrtek večer. Šéf izraelské diplomacie Gideon Saar se proto vrací z Evropy do Jeruzaléma.
Co obsahuje dohoda o příměří
V průběhu sedmi týdnů bude propuštěno 33 rukojmích. První den budou propuštěni tři rukojmí a čtvrtý den budou osvobozeni další čtyři. Poté bude propuštěno 12 rukojmích v průběhu čtyř fází – tři najednou – 14., 21., 28. a 35. den od uzavření dohody. V posledním týdnu dohody bude propuštěno zbývajících 14 rukojmích.
V tuto chvíli není znám počet palestinských vězňů, kteří mají být propuštěni, protože Hamás neaktualizoval, kteří z izraelských rukojmích budou propuštěni živí.
Izraelská armáda umožní obyvatelstvu Gazy přejít z jižní části pásma na sever během první fáze příměří.
Jak bude dohoda pokračovat, Izraelské obranné síly (IDF) se stáhnou do nárazníkové zóny uvnitř Pásma Gazy a usadí se mezi obyvatelstvem Pásma Gazy a izraelskými pohraničními osadami.
Situace kolem souhlasu s dohodou měla během dne velmi překotný vývoj. Světové agentury přinesly zprávu o souhlasu Hamásu s dohodou krátce po poledni. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua to ale vzápětí vyvrátila a oznámila, že se Hamás vůbec nevyjádřil. Navečer izraelský deník Ha'arec oznámil, že se situace kolem dohody o příměří mezi Hamásem a izraelskou armádou komplikuje.
Deník s odvoláním na své zdroje napsal, že teroristé Hamásu vznesli na poslední chvíli další požadavky. Měly se týkat koridoru Filadelfie v Gaze, který Izrael odmítá. „Jsou v rozporu s mapami schválenými kabinetem a americkými zprostředkovateli. Izrael je silně proti jakýmkoli změnám těchto map,“ psal Ha'arec.
Filadelfský koridor je asi sto metrů široký a čtrnáct kilometrů dlouhý pás území podél hranice mezi Egyptem a Pásmem Gazy, který izraelská armáda dostala pod kontrolu letos na jaře. Izrael se odmítá kontroly nad touto oblastí vzdát, protože Hamás koridor používal k pašování zbraní.