Článek
Sunnitští extremisté se podle Johnstona soustředí spíše na udržení pozic než na další územní expanzi. Johnston poukázal na postupný pokrok spojenců irácké vlády, když například uvedl, že u města Ramádí v důsledku nedávno zahájené protiofenzivy už nemá Islámský stát takové možnosti k manévrování.
„Namísto postupu vpřed nebo vedení ofenzivy vidíme, že jsou často nuceni bránit se a pokoušejí se zpomalit a zpozdit irácké síly,“ řekl viceadmirál.
Johnston se také pochlubil úspěchem australského letectva v provincii Anbár. Ohlásil, že počátkem července tam při náletu australského bojového hornetu bylo zabito 15 bojovníků IS a jejich velitel.
„Tento velitel měl pod kontrolou operace IS v oblasti západního Iráku a vedl plánování útoků a sil Islámského státu. Úspěšné odstranění tohoto jednotlivce způsobilo významné přerušení a úpadek ofenzivních operací IS,“ prohlásil Johnston.
Zvažují útoky v Sýrii
Australský velitel před novináři vystoupil týden poté, co předseda australské vlády Tony Abbott potvrdil, že Canberra zvažuje rozšíření své bojové mise proti IS také na Sýrii, kde už útočí Američané.
Související téma
Austrálie zatím pro vzdušné operace proti Islámskému státu vyhradila šest bojových strojů RAAF F/A-18 Hornet, jeden letoun včasné výstrahy Boeing E-7A Wedgetail a jeden víceúčelový transportní tankovací letoun KC-30A.