Článek
„Celkové vyznění (propagandistických materiálů, pozn. red.) je spíš než na válku a brutalitu laděno na milosrdenství, sebeobětování a utopismus,“ vysvětlil BBC hlavní autor studie Charlie Winter.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Během jediného měsíce propagandistický aparát IS publikoval na 900 různých zpráv, direktiv, videí a audionahrávek, přičemž 469 z nich se věnovalo právě civilnímu životu ve městech ovládaných Islámským státem.
Rekultivace měst i volný čas
Pod tím si lze představit například snímky omítání budov v Mosulu, distribuci novin v irácké Fallúdži či opravu chodníku v Talafáru.
Na dalších záběrech zase džihádistická propaganda ukazuje opravu telefonního vedení či konfiskaci a likvidaci cigaret (IS kouření zakazuje).
Propaganda ukazuje také „bezstarostné trávení volného času” – snímky z parků plných dětí, plaveckých bazénů nebo hostiny na konci svátečních dní muslimského ramadánu.
Proklamovaná sociální spravedlnost
Islámský stát neopomíjí ani ideologické hodnoty. Ve svých publikacích – například magazínu Dábiq, jednom z nejvýznamnějších časopisů IS – slibuje nastolení sociální spravedlnosti, náboženskou „čistotu” nové společnosti či trvalou expanzi chalífátu.
Pokud jde o efektivní fungování státu, zdůrazňují džihádisté především možnost vlastnit a spravovat zemědělskou půdu, stejně jako možnost svobodně obchodovat s produkty vlastního hospodářství.
Sofistikovaná práce s webem
Propagandu IS se i přes snahu řady zemí blokovat jeho komunikační možnosti – především účty na sociálních sítích a dalších on-line kanálech – daří po webu celkem bez problému šířit.
Uživatelů, kteří jim pomáhají, je totiž příliš mnoho a neustále mění svou virtuální identitu.
Celkem Islámský stát využívá okolo 40 hlavních mediálních kanálů. Většina z nich je v arabštině, mnoho materiálů je ale překládáno do angličtiny a dalších světových jazyků tak, aby oslovily i publikum na Západě a na dalších částech planety.
„Tím, že islamisté ukazují zdánlivě veškeré aspekty života v Islámském státě od způsobu nošení hidžábu přes mučednictví až po pěstování melounů, jsou schopni vyvolat a rozvíjet dojem fungujícího státního aparátu,“ shrnuje autor zmiňované studie Charlie Winter.