Článek
Desítky bojovníků v uplynulých třech dnech zaujaly pozice v okolí svatostánku postaveného ve středověku, který má pro IS vysokou symbolickou hodnotu, neboť v ní před třemi lety vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí vyhlásil samozvaný chalífát.
„Bojovníci Islámského státu vědí, že mešita je nejdůležitějším cílem, a připravují se zde na velkou bitvu,“ řekl Reuters analytik dění na Blízkém východě a poradce irácké vlády Hišám Hášimí.
Postupují pomaleji
Ofenziva proti islamistům v druhém největším městě Iráku začala loni na podzim. Irácká armáda s podporou milic a Spojených států dobyla v lednu východní část města, minulý víkend pak zahájila novou fázi s cílem dobýt čtyři zbývající čtvrti pod kontrolou IS v západním Mosulu včetně Starého města, kde stojí mešita.
Postup jim ztěžuje skutečnost, že tam v obtížných podmínkách žije až 200 tisíc civilistů. Z města už za osm měsíců ofenzivy odešlo okolo 700 tisíc lidí, tedy zhruba dvě třetiny populace z doby před válkou.
Experti také v souvislosti s mešitou upozorňují na riziko zničení jejího nakloněného minaretu, který byl naposledy renovován v 70. letech minulého století.
Irácké velení původně doufalo, že operace dokončí do začátku ramadánu, který ale začal minulý víkend. Nyní armáda doufá, že dosáhne vítězství ještě během svátečního měsíce.
U Rakky útočí i Rusové
Pád Mosulu by pro IS představoval de facto konec jeho samozvaného chalífátu v Iráku. Současně pokračuje i ofenziva proti radikálům v jejich syrské baště Rakce, kde proti nim postupuje kurdsko-arabská koalice s podporou Spojených států.
Aktivní jsou u Rakky i Rusové, kteří nově oznámili, že bombardují všechny bojovníky, kteří se snaží z města a okolí uprchnout. V uplynulém týdnu podnikli dva takové nálety, uvedla agentura Reuters.