Článek
Už v pátek začali radikálové intenzivně bojovat o sektor na severu města, v blízkosti turecké hranice. Vypálili na něj skoro 30 dělových salv. Těžké boje pokračovaly i v noci na sobotu. Kurdové prozatím tuto lokalitu ubránili a IS podle jejich zdrojů přišel o několik bojovníků.
V sobotu ráno byl na hranici podle reportéra agentury AFP klid a byla slyšet jenom vzdálená palba.
Kurdům v obraně Kobani pomáhají letadla Spojených států a několika jejich arabských spojenců. Turecko sice posílilo své jednotky na hranici, avšak do bojů nevstoupilo a ani nedalo zahraničním letounům k dispozici svou leteckou základnu v Incirliku. Premiér Ahmet Davutoglu tento týden zopakoval, že se Ankara kvůli Kobani nenechá do konfliktu zavléct.
Turecko stojí stranou, podle experta je to logické
Analytici se shodují, že se Turecko ocitlo kvůli svému postoji na lavici obžalovaných, ale podle mnohých neprávem. Kromě jiného se za vleklé syrské krize ujalo miliónu syrských uprchlíků.
Politolog Hugh Pope, který se specializuje na tureckou problematiku, se domnívá, že vstup Turecka do boje proti IS by byl pro tuto zemi katastrofou. S Irákem a Sýrií má dlouhou a propustnou hranici, takže by se stalo snadným terčem teroristických útoků. Navíc značná část tureckých sunnitů nepohlíží na sunnitský IS jako na nepřítele. "Západní státy by neměly na Turecko tlačit, aby zasáhlo a pomohlo zachránit Sýrii, jestliže nechtějí jednoho krásného dne zjistit, že Turecko tone v syrském bahně," tvrdí Pope.
Prezident Recep Tayyip Erdogan vymezil eventuální vojenskou účast Turecka v bojích několika podmínkami, z nichž jedna je vytvoření bezletového pásma nad severem Sýrie. Největší důraz klade na to, že hlavním cílem intervence musí být sesazení syrského prezidenta Bašára Asada, nikoli boj o jedno město.