Článek
Video je zřetelně inspirované akčními filmy a především počítačovými hrami. Záběr zachycuje město Kobani, o které se bojuje, když se záblesk. V dalším okně je vidět záběr z mobilního telefonu na explozi sebevražedného atentátníka.
Expert na zbraně a taktiku použitou v Sýrii Eliot Higgins uvádí: „Video imituje grafiku Call of Duty a dalších videoher. Hodně džihádistů je ze západních zemí. Všichni mají Xbox. To je způsob, jak se dívají na konflikt.“
Koordinované atentáty?
Text zmiňuje, že záběr zachycuje Kobani a přibližuje akce mučedníků džihádu, kteří podnikli sebevražedné útoky proti kurdským bojovníkům.
Video působí jako by sebevražedné atentáty byly koordinované a tři se odehrály během pár minut, není ale jasné, zda záblesky vždy pocházejí z atentátu ukázaného v dalším okně.
Při tvorbě propagandistických, náborových i výhružných videí sunnitští radikálové využívají moderních technologií a postupů západních režisérů akčních filmů i tvůrců videoher.
Móda dronů
Nyní začali uplatňovat i záběry z dronu, uvedl Higgins: “Džihádisté najeli na obecnou popularitu dronů. Jestliže má být video dobré, očekáváte záběry z dronu.“
Už ve videu z dobyté syrské letecké základny Tabka použili záběrů ze vzduchu. [celá zpráva]
„Záběry také mají ukazovat jejich mimořádnou schopnost v tom, že mohou létat s dronem nad leteckou základnou,“ dodal Higgins. Islámský stát video dokonce zveřejnil v pěti jazykových mutacích
Drony využívá i další extrémní organizace, Fronta an-Nusra, která sice s IS soupeří, ale zastává stejné názory a praktiky. V září zveřejnila záběry z vlastních průzkumných dronů na videu Prolomení obléhání, kde popisuje, jak se podařilo osvobodit pět set vězněných bojovníků v obklíčení u města Maliha.