Článek
Masový hrob na okraji Sindžáru ještě nebyl odkrytý, podle člena místní kmenové rady Mijasíra Hadždžího je v něm pohřbeno 78 žen ve věku od čtyřiceti do osmdesáti let.
„Zdá se, že teroristé (z Islámského státu) chtěli zotročit jen mladé ženy,“ řekl AFP Hadždží.
Mahzmá Chalíl, který je oficiálně odpovědný za správu oblasti Sindžáru, nález masového hrobu potvrdil. Podle něj je v něm zhruba 80 těl.
Místo prý našli na základě informací od mladých žen, které byly údajně svědkyněmi toho, když bojovníci IS popravovali zajatkyně, než z města utekli.
Vyčistit město od náloží
Bojovníci z kurdských jednotek Pešmerga se mezitím snaží vyčistit Sindžár od bomb, které tam ustupující Islámský stát nastražil.
„Dosud jsme zneškodnili 45 náloží a trhavin umístěných v autech,“ uvedl Sulajmán Saíd z pyrotechnické jednotky. Bomby jsou i uvnitř domů. Problémem jsou také minová pole. Kurdové navíc objevili 20 tun výbušnin v jedné z továren, kde IS nálože vyráběl.
Podle plukovníka Steva Warrena, mluvčího mezinárodních jednotek vedoucích operaci proti IS, je vyčištění města od nastražených bomb druhou nezbytnou fází poté, co se Sindžár podařilo osvobodit. Teprve pak bude možný návrat obyvatel, kteří před radikály uprchli.
Masivní kurdská pozemní operace začala ve čtvrtek ráno. Ze vzduchu ji jistily americké a koaliční nálety. Tažení se účastní i jednotky jezídů, náboženské menšiny, která oblast Sindžáru obývá.
Při ofenzívě se také podařilo ovládnout klíčovou silnici č. 47, která je spojnicí mezi hlavním městem Islámského státu - syrskou Rakkou a severoiráckým Mosulem.
IS dobyl Sindžár v srpnu loňského roku. Tisíce jezídů kvůli tomu opustily své domovy. OSN útok na tuto menšinu označila jako možnou genocidu.