Článek
Terčem útoků se stalo 12 ropných zařízení, potvrdil mluvčí Pentagonu kontradmirál John Kirby stanici CNN. „Byly zasaženy naváděcími střelami ze spojeneckých letounů. Vlastně během této mise bylo ve vzduchu více spojeneckých letadel než amerických,“ doplnil Kirby.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Kromě amerických sil se na útocích proti Islámskému státu podílejí Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Jordánsko. Katar poskytuje logistickou podporu. Američané útočí na sunnitské džihádisty také v Iráku, kde jim pomáhají Francouzi a brzy zřejmě budou pomáhat i Britové. [celá zpráva]
Šest bojových letounů koalici nabízí také Belgie, Nizozemsko uvažuje o poskytnutí svých čtyř letadel. Paříž zase oznámila, že by mohla nálety rozšířit i na Sýrii.
Rafinérie jsou významným zdrojem příjmu islamistických radikálů. Podle televize získávají radikálové z prodeje ropy na černém trhu milión až dva milióny dolarů (až téměř 43 miliónů korun) denně.
„Zničení těchto cílů a jejich vyřazení z provozu dále omezí silové možnosti Islámského státu a jejich schopnost vést operace,“ uvedlo americké velitelství.
Kromě menších ropných zařízení, jež se dají snadno rozmontovat a zbudovat na jiném místě, se terčem útoku stalo také jedno vozidlo IS.
Související témata:
Syrská exilová opoziční organizace SOHR ve čtvrtek uvedla, že při náletech ve východní provincii Dajr az-Zaur bylo zabito 14 džihádistů. Jinde přišlo o život pět civilistů.