Hlavní obsah

Íránskou protivzdušnou obranu zřejmě zostudily a vyřadily stíhačky F-35

K útoku na Írán použil Izrael nejen těžké víceúčelové stroje F-15I a lehčí F-16I. Mezi více než stovkou nasazených letadel byly i nejmodernější a radary obtížně zjistitelné stroje Lockheed Martin F-35 Adir. Zřejmě právě ony byly určené k oslepení íránských radarů a systémů protivzdušné obrany (PVO), aby bombami a raketami ověšené F-15I už nic neohrožovalo.

Foto: Profimedia.cz

Izraelské F-35

Článek

List The Jerusalem Post, který tuto informaci zveřejnil, dodal, že ještě před útokem na Írán byly podniknuty útoky na radary a systémy protivzdušné obrany v Sýrii. Zásah proti syrské PVO naznačuje, že izraelská letadla letěla nikoli přes Jordánsko, ale přes Sýrii a Irák.

Íránské ozbrojené síly uvedly podle agentury Anadolu, že Izraelci letěli nad Irákem v části vzdušného prostoru kontrolované Američany. Asi 100 kilometrů od hranic s Íránem vypálili střely dlouhého doletu s lehčími hlavicemi. Ty zřejmě měly zničit radary a systémy PVO.

Nasazení F-35 zmiňuje i televize Sky News , která uvádí, že terčem útoků byly i nejmodernější systémy protivzdušné obrany, které má Írán k dispozici, a to ruské S-300. Izraelský zdroj televizi sdělil, že zasaženy byly čtyři systémy S-300 i s radary a další prostředky PVO, aby se eliminovaly hrozby pro další nasazená letadla nejen pro probíhající zásah, ale i pro jakoukoli další případnou misi, kterou by Izrael podnikl proti Íránu v případě, že by islámskou republiku znovu napadlo posílat rakety na židovský stát.

Varování Íránu, nálet se může opakovat

Izraelský náčelník štábu Herzi Halevi v úterý podle listu The Times of Israel varoval, že pokud Írán na útok odpoví, Izrael opět zareaguje: „Jestliže udělají chybu a zase odpálí salvu raket na Izrael, my už budeme vědět, jak se dostat do Íránu.“ Pohrozil, že by Izrael mohl zasáhnout i ta zařízení, která byla při říjnovém útoku ušetřena, a ve hře by mohly být prostředky, které nyní využity nebyly.

„Tuto akci jsme ještě nedokončili, jsme uprostřed ní,“ naznačil Halevi.

Izraelská akce proti íránským systémům protivzdušné obrany byla účinná, neboť při ní nebyl zničen žádný izraelský letoun.

Teherán izraelskou akci bagatelizuje

Írán popřel, že by Izrael použil sto letadel. Současně snižoval význam a závažnost způsobených škod. Nakonec se však ukazuje, že zřejmě byly vyřazeny z provozu závody vyrábějící palivo pro rakety a výroba nebude v dohledné době obnovena. Možná to potrvá dva roky.

I když S-300 není nejmodernější ruský systém protivzdušné obrany ve službě, tím je S-400 a testuje se i S-500, ukazuje to na kvality izraelského letectva i nasazené západní techniky. Pro Írán je ponížením už jen to, že se po jeho nebi několik hodin nerušeně proháněly izraelské stíhačky.

Stroje F-35A si pořizuje i ČR.

Izrael svými údery zřejmě ochromil íránskou výrobu raket

Blízký a Střední východ

Izrael provedl odvetný útok na Írán, Teheránem otřásly výbuchy

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám