Článek
Je to poprvé od islámské revoluce z roku 1979, kdy íránská válečná plavidla proplouvají touto strategickou vodní cestou. Teherán za proplutí dvou lodí zaplatil 300 000 dolarů (5,5 miliónu korun).
Egyptské úřady jim průjezd povolily před třemi dny poté, co zpočátku vysílaly v dané záležitosti rozporné signály. Nejprve tvrdily, že nedostaly žádost o povolení průjezdu íránských lodí průplavem, poté se nechaly slyšet, že plavidla byla fakticky zablokována. [celá zpráva]
V neděli nakonec pracovníci správy průplavu po opětné změně informace oznámili, že se proplutí odkládá o 48 hodin.
Chystané proplutí íránských vojenských lodí strategickou vodní cestou vzbudilo ostrou reakci Izraele, který považuje Írán za svého úhlavního nepřítele. Izraelské vedení zdůraznilo, že průjezd lodí bude velmi pečlivě sledovat. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman již dříve řekl, že jde o provokaci, premiér Benjamin Netanjahu v neděli hovořil o "pokusu Íránu rozšířit svůj vliv v oblasti".
Írán podle egyptských úřadů zaručil, že lodi nepovezou žádné zbraně, jaderný materiál ani chemikálie. Íránské úřady sdělily, že plavidla směřují do Sýrie na výcvik. Jedná se o raketovou fregatu Alvand z roku 1968, jde o britskou třídu Vosper Mk. 5. Druhým plavidlem je pomocná loď Kharg, která je též britského původu. Výcvik má trvat rok.