Článek
Generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí uvedl, že parlament i justice nyní zjišťují, zda stávající pravidla nošení šátků potřebují nějaké změny. Žádné další podrobnosti nesdělil, výsledky prý zástupci příslušných úřadů oznámí do dvou týdnů.
Opoziční strana Unie lidu islámského Íránu, kterou založili příbuzní bývalého reformistického prezidenta Mohammada Chátamího, v sobotu vyzvala vládu, aby „připravila zákonný rámec pro zrušení povinného nošení hidžábů“.
Šátky zakrývající vlasy musejí Íránky nosit od roku 1983, na dodržování pravidel dohlíží mravnostní policie. Konzervativci trvají na tom, že hidžáby by měly zůstat povinné, zatímco reformisté chtějí ženám umožnit, aby si mohly vybrat, zda si hlavu chtějí zakrývat, nebo ne.
Policista v Íránu zbil ženu bez hidžábu, kolemjdoucí si to s ním nekompromisně vyřídili
Téma hidžábů se stalo rozbuškou současných masových protestů, které propukly po úmrtí 22leté Kurdky Mahsy Amíníové. Ta skončila kvůli údajnému porušení pravidel pro nošení v šátku v policejní cele a poté zemřela. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.
Při protivládních demonstracích přišlo podle Íránu o život přes 300 lidí, podle nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu je obětí na 450. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk koncem listopadu uvedl, že při protestech bylo zatčeno na 14 000 lidí, včetně dětí.