Článek
Podle sdělení amerického námořnictva během cvičení íránské čluny pluly „vysokou rychlostí extrémně blízko a několikrát překřížily cestu lodi USS Lewis B. Puller, k níž se přiblížily na 45 metrů. K přídi lodi USCGC Maui se přiblížily na devět metrů.“
„Americké posádky vydaly opakovaně varování rádiem z můstku na můstek, pětkrát krátce zatroubily, ale nedočkaly se žádné odpovědi ze strany íránských Revolučních gard,“ uvedlo americké námořnictvo. „Až po hodině odpověděly na rádiové výzvy z můstku a zamířily pryč od amerických lodí.“
BREAKING: 11 Iranian #IRGCN vessels repeatedly conducted dangerous & harassing approaches against U.S. naval ships operating in international waters of North Arabian Gulf. U.S. crews took actions deemed appropriate to avoid collision.
— U.S. Navy (@USNavy) 15. dubna 2020
Details: https://t.co/ZVKPKv738o pic.twitter.com/lKJgDz0l2N
Středeční incident následoval po úterním, kdy několik ozbrojených mužů, zřejmě příslušníků íránských Revolučních gard, obsadilo v Ománském zálivu tanker plující pod hongkongskou vlajkou. Namířili s ním do íránských vod. Pak ho však pustili, uvedla stanice BBC.
Írán provokuje i za pandemie
Írán přitom patří k zemím nejvíce postiženým pandemií, potvrzených případů nákazy je v něm podle čtvrtečních údajů už 77 995, přičemž obětí je 4869.
Ve světě zpochybňovaná čísla označila za podhodnocená tento týden i parlamentní zpráva. Podle ní nejsou do statistik úmrtí zahrnuti lidé, kteří zemřeli doma, pouze pacienti nemocnic. Počet mrtvých může být podle tohoto dokumentu až dvojnásobný a počet nakažených i desetinásobný.
Náměstek ministra zdravotnictví Alírezá Rajsí připustil, že skutečný počet infikovaných a mrtvých může být vyšší, což je dáno omezeným počtem testů: „Potvrzené případy určitě neodpovídají reálným číslům. Ale přesné odhady neexistují nikde na světě.”